Część naszych rozmówców, aż jęknęła, słysząc pytanie. Niektórym wyrwało się "O Jezu".Czy rację ma pastor Henryk Skrzypkowski z Kościoła Chrześcijan Baptystów, który twierdzi, że patriotyzm nadal nie jest w modzie, że mamy z nim kłopot? Czy polega on tylko na mechanicznym uczestnictwie w rytuałach i - najczęściej - wywieszeniu flagi? Oto kilka opinii.
Stanisław Skaja, starosta chojnicki: - Skoro jestem obywatelem tego państwa, to czuję się za nie odpowiedzialny. Jako starosta czuję się wyróżniony, że sprawuję taki urząd. Nie ma wojny na szczęście i nasz patriotyzm może polegać na solidarności z tym, co się dookoła dzieje, z uwzględnieniem haseł, które są nam bliskie - Bóg, honor, ojczyzna. Patrząc przez pryzmat naszego podwórka, pewnie powinniśmy zabiegać, żeby tutaj dobrze żyło się ludziom.
Przeczytaj także: "My stoimy za orłem i za krzyżem"
Arseniusz Finster, burmistrz Chojnic: - Dziś być patriotą, to pracować nie tylko dla siebie, ale dla dobra wspólnego. Angażować się w problemy społeczne, których rozwiązanie może przynieść korzyść chorym, cierpiącym i wykluczonym. Dbać o Unię Europejską, której jesteśmy członkiem, żeby tworząc nową Europę, umożliwić aktywność krajów, których w niej nie ma. No i dbać o mienie społeczne jak o swoje.
Leszek Redzimski, były poseł PO: - Dla mnie miłość do ojczyzny to szacunek do instytucji państwowych. To duma z tego, że jesteśmy Polakami. To świadomość, że polskość to nie tylko same zalety, ale też wady. Dla mnie to coś więcej niż uczestnictwo w obchodach. To praca każdego dnia - dla siebie, ale też dla innych.
Jacek Kowalik, były poseł SLD: - Patriotyzm to myślenie o tradycji i o przeszłości, a także współczesne działania na rzecz dobra Polski i Polaków. 11 listopada to doniosłe święto, dobrze, że wróciło do kalendarza. Żałuję, że nie będę w Chojnicach, by wziąć udział w uroczystościach.
Piotr Stanke, były poseł PiS: - Nie będę oryginalny, patriotyzm to umiłowanie ojczyzny, co oznacza też otwarcie na innych. To umiłowanie historii i tradycji, a także, czego uczy nas na przykład Janek Sabiniarz - krajobrazu. Dziś nie musimy walczyć, ale nadal powinniśmy dbać o zachowanie naszej tożsamości - także w wymiarze regionalnym.
Czytaj e-wydanie »