Właśnie został ogłoszony przetarg na generalny „lifting” strażnicy dawnego Stomilu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powinien zostać rozstrzygnięty jeszcze w styczniu. Potem budowlańcy będą mogli ruszyć z remontem.
Przeczytaj też: Szansa dla Stomila: tratwy ratunkowe będą mogły być sprzedawane w Unii Europejskiej
A pracy przed nimi naprawdę sporo. Budynek jest bowiem w opłakanym stanie: elewacja zniszczona, okna spróchniałe, pomieszczenia pokryte grubą warstwą sadzy, korytarze obskurne, brudne, szpetne...
W wielu pokojach leżą graty, hełmy strażackie no i sterty książek. A wśród nich m.in. podręcznik o skutkach aborcji i tomisko „Liturgii Godzin”.
Ta rudera, nie do poznania ma się zmienić w ciągu kilku miesięcy. - Firma, która wygra przetarg, będzie musiała zakończyć przebudowę do końca roku. Możliwe jest jednak, że prace zakończą się wcześniej - twierdzi Zbigniew Bartwicki z GPP.
Czytaj również: Park Przemysłowy w Grudziądzu chce wziąć pod skrzydła biznes. Ma na to kasę!
Budynek zostanie ogrodzony, więc przyjezdnych nie będzie już witał (tak jak teraz) groźnie wyglądający, spuszczony z łańcucha czarny pies. W planie jest również częściowa rozbiórka wieży strażackiej.
W zmodernizowanej ruderze powstanie inkubator przedsiębiorczości. Komu będzie on służył?
Po pierwsze, przedsiębiorcy, będą mogli w nim wynająć pomieszczenia pod działalność. Do wzięcia będzie w sumie ok. 1600 metrów kwadratowych. Pokoje będą wyposażone w meble i komputery. Żeby przedsiębiorcom było łatwiej na starcie.
Przeczytaj: Specjalna strefa ekonomiczna jest na ostatniej prostej
Poza tym będą oni mogli liczyć na darmowe szkolenia m.in. z prawa zamówień publicznych, pozyskiwania pieniędzy z UE, psychologii biznesu.
Uruchomienie inkubatora będzie kosztowało prawie 3,8 mln złotych. Około 1,5 mln zł GPP pozyskał z Unii Europejskiej.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inkubator ruszy pod koniec 2012 lub w 2013 roku. - To dobrze - mówi Zenon Sikorski, który w latach 90. współtworzył pierwszy w naszym mieście inkubator przedsiębiorczości. Przypomnijmy, że do 2007 roku funkcjonował on przy ulicy Karabinierów.
- Cieszę się, że w Grudziądzu znowu będzie działała taka jednostka. U nas jest ona szczególnie potrzebna. Jak sama nazwa wskazuje, ma utrzymywać przy życiu istniejące już firmy i wykluwać nowe - podkreśla Sikorski.
