Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inkubator przedsiębiorczości w Grudziądzu stał się skarbonką bez dna. Trzeba było dołożyć kolejne miliony złotych na dokończenie budowy

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Budowa inkubatora przedsiębiorczości kosztuje już 29,5 mln zł. Miasto udzieliło pożyczki na dokończenie jego budowy w wysokości 10 mln zł
Budowa inkubatora przedsiębiorczości kosztuje już 29,5 mln zł. Miasto udzieliło pożyczki na dokończenie jego budowy w wysokości 10 mln zł Piotr Bilski
Ten obiekt w budowie jest od sierpnia 2021 roku! Poślizg z ukończeniem sięga ponad rok! Jak przekonuje Leszek Mrazek, prezes Grudziądzkiego Parku Przemysłowego, który jest inwestorem "z punktu formalno-prawnego nie mamy do czynienia z opóźnieniem". Tymczasem ostatnio z budżetu Grudziądza udzielono pożyczki w wysokości 10 mln zł GPP na dokończenie budowy inkubatora. W ubiegłym roku trzeba było dołożyć 3 mln zł.

Potężnych rozmiarów inkubator przedsiębiorczości powstaje u zbiegu ulic Toruńskiej i al. 23 Stycznia w Grudziądzu. Obecnie jego elewacja od strony plantów została zakryta olbrzymim bilbordem promującym spotkania tematyczne prezydenta Grudziądza z mieszkańcami.

Budowa trwa i trwa... Choć pierwotnie, zakładano termin zakończenia tej inwestycji na grudzień 2022 roku. Jest luty 2024 roku i końca nie widać. Według Leszka Mrazka, prezesa Grudziądzkiego Parku Przemysłowego obecny zakres prac przewiduje realny termin ukończenia to przełom marca i kwietnia br.

To radni większością głosów przyjęli uchwałę budżetową na 2024 rok, w której była zapisana kwota pożyczki

GPP zwrócił się do władz miasta o udzielenie pożyczki w wysokości 10 mln zł na "dokończenie budowy". Na co konkretnie zostaną przeznaczone pieniądze? - Na elewację zewnętrzną budynku, wykończenie wewnątrz budynku, wyposażenie oraz zagospodarowanie terenu wokół inkubatora - wylicza prezes Mrazek.

Jak z kolei wyjaśnia Karol Piernicki, rzecznik prasowy prezydenta Grudziądza, kwota 10 milionów złotych została zapisana w uchwale budżetowej na 2024 rok, którą Rada Miejska Grudziądza przyjęła na sesji 20 grudnia ub. roku. Zapytaliśmy też, o to z czego GPP zamierza spłacić pożyczkę udzieloną przez miasto. - Chcemy ubiegać się o kredyt średnio lub długoterminowy w banku. Spłata kredytu będzie następować z działalności operacyjnej spółki - twierdzi Leszek Mrazek.

Zgodnie z zapisami umowy, pożyczka powinna zostać spłacona miastu do końca października 2024 roku.

Dodajmy, że także w ubiegłym roku zostało zwiększone finansowanie budowy inkubatora przedsiębiorczości o 3 mln zł. Wówczas o taką kwotę wystąpił wykonawca JPD Krupiński w ramach waloryzacji kosztorysu. Uzasadniano to wówczas "ogólną sytuacją ekonomiczno-gospodarczą". Na początku 2023 roku tak wyjaśniał to prezes GPP: "Złożyło się na nią wiele czynników, takich jak zaburzone łańcuchy dostaw materiałów budowlanych, wzrosty cen materiałów, jak również ich dostępność na rynku. Ponadto nie było możliwości zawierania umów z dostawcami na zaplanowane w harmonogramie terminy, a wszystko to dodatkowo potęgowały żądania płacowe i niestabilność brygad budowlanych". Podpisano także wtedy aneks umowy, który mówił o nowym terminie zakończenia budowy określając go na koniec maja 2023 roku... którego jak widać nie dotrzymano.

Prezes: Opóźnień z punktu formalno - prawnego nie ma. Kar zatem nie będzie

Mimo, że inwestycja ma ponad roczny poślizg kar umownych dla firmy JPD Krupiński nie będzie. - Z punktu formalno-prawnego nie mamy do czynienia z opóźnieniem. Wszelkie zmiany realizacji inwestycji były poparte odpowiednimi aneksami do umowy. Składane przez wykonawcę wnioski w tej sprawie zawsze były analizowane i odzwierciedlały stan faktyczny - podkreśla Leszek Mrazek.

Jakie jest na chwilę obecną zainteresowanie wynajmem powierzchni w inkubatorze? - Mamy aplikacje na 21 biur co daje blisko 60 powierzchni najmu - podaje Leszek Mrazek.

Koszt póki co budowy tego kolosa u zbiegu al. 23 Stycznia i ul. Toruńskiej wyniósł 29, 5 mln zł. Z pożyczką będzie to blisko 40 mln zł! Dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego wyniosło blisko 13,5 mln zł.

W budynku inkubatora będą m.in.:

  • cztery kondygnacje naziemne, całkowicie przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych
  • dwie windy osobowe
  • 34 miejsc parkingowych z uwzględnieniem miejsc dla inwalidów

.

Tak dla porównania: koszt modernizacji basenów odkrytych w Tarpnie jak szacował prezydent Glamowski podczas jednej z sesji w ubiegłym roku wyniósłby ok. 7-8 mln zł, a o tę inwestycję od dłuższego czasu walczą mieszkańcy, którzy podpisali się wiosną ub. roku licznie pod petycją w tej sprawie i radni PiS-u. W odpowiedzi władz miasta słychać było, że nie ma na to pieniędzy i szukane są zewnętrzne źródła...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska