MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sanatoria będą droższe! Tyle zapłacimy za pobyt - oto nowe stawki za sanatorium od maja 2024

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Stawki za sanatorium zależą od sezonu i standardu pokoju. Są określane rozporządzeniem ministra zdrowia. Jednak zakłady lecznicze indywidualnie naliczają też swoje opłaty.
Stawki za sanatorium zależą od sezonu i standardu pokoju. Są określane rozporządzeniem ministra zdrowia. Jednak zakłady lecznicze indywidualnie naliczają też swoje opłaty. Wojciech Wojtakiewicz
Aktualne, niższe opłaty za sanatoria obowiązują do 30 kwietnia. Od 1 maja 2024 roku kuracjusze zapłacą więcej, ponieważ wiosną i latem stawki rosną. Za co płaci NFZ, a jakie są koszty pacjenta? Najdroższe są pokoje jednoosobowe, od maja za trzytygodniowy pobyt zapłacimy 852 zł, a najmniej za pokój wieloosobowy, bo 310 złotych. Zobacz, ile teraz kosztuje pobyt w sanatorium.

Spis treści

Do końca kwietnia obowiązują niższe opłaty. I tak np.: od 1 maja do 30 września za pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym zapłacimy 852,6 zł (40,6 zł/doba), a aktualnie jest 32,6 zł za dobę, czyli łącznie wychodzi 684,6 zł. Zdecydowanie wychodzi pobyt w pokoju wieloosobowym, bo w takim z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym będzie od maja 14,8 zł za dobę, czyli w sumie 310,8 zł. Dziś kuracjusze płacą 12,5 zł za dobę, to znaczy 262,5 zł za całość.

Stawki za sanatorium - od czego to zależy?

Odpłatność za sanatoria jest różna i zależy od sezonu wiosna - lato (więcej) i jesień - zima (mniej).

Od 1 maja do 30 września za pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym zapłacimy 40,6 zł, a obecnie (od 1 października do 30 kwietnia) jest 32,6 zł. Od 1 maja za 21-dniowy pobyt wyjdzie 852, 6 zł.

Najtańsze i najdroższe pokoje

 • Pokój jednoosobowy w studiu będzie kosztował 37,4 zł (cały pobyt: 785,4 zł), dziś to 26,1 zł za dobę;
 • jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego - 33,2 zł (łącznie 697,2 zł), a teraz to z 24,9 zł/doba;
 • pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym - 27,3 zł (w sumie 573,3 zł), teraz 19,5 zł/doba;
 • dwuosobowy w studiu - 24,9 zł (522,9 zł), jest 16,5 zł/doba;
 • dwuosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego - 19,5 zł (409,5 zł), obecnie 14,2 zł/doba;
 • pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym - 14,8 zł (310,8 zł), aktualnie 12,5 zł/doba;
 • wieloosobowy w studiu - 13,6 zł (285,6 zł), jest 11,9 zł/doba)
 • i wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego - 11,9 zł (249,9 zł), a na dziś to 10,6 zł/doba.

Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za świadczenia medyczne udzielane pacjentowi w trakcie turnusu leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej oraz ponosi całkowite lub częściowe koszty zakwaterowania i wyżywienia.

Kto jest zwolniony z opłat za sanatorium?

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, są osoby zwolnione z opłat, a wśród nich: pracownicy związani z produkcją wyrobów zawierających azbest na podstawie odrębnych przepisów, dzieci i młodzież do ukończenia 18 lat, a jeśli kształcą się dalej - do ukończenia 26 lat, dzieci z niepełnosprawnością w znacznym stopniu - bez ograniczenia wieku.

Jadąc do sanatorium należy liczyć się z takimi opłatami, jak np.:

 • przejazd na leczenie uzdrowiskowe i powrót do domu,
 • pobyt opiekuna pacjenta,
 • klimatyczne,
 • częściowo za wyżywienie i zakwaterowanie,
 • czy koszty zabiegów przyrodoleczniczych i rehabilitacyjnych, niezwiązanych z chorobą podstawową, która jest bezpośrednią przyczyną skierowania na leczenie uzdrowiskowe.

Dodatkowe koszty - na co się przygotować?

Pacjenci korzystający z sanatoriów mówią o innych, dodatkowych opłatach, które mogą zaboleć portfel.

I tak np. pan Józef z Bydgoszczy wybrał się do sanatorium w Ciechocinku i zapłacił 505 zł za parking. Swoją opinią podzielił się na facebookowej, sanatoryjnej grupie.

Pani Anna: „Byłem w Kołobrzegu na NFZ, za czajnik zapłaciłam 40 zł, za telewizję 100 zł, a za parking 600 złotych. 30 zł za dobę! To więcej niż za cały, 21-dniowy, pobyt”.

Pani Ewa też była w Kołobrzegu, ale w innym sanatorium: „Opłata za czajnik to 30, zł, telewizor 60 zł i parking 350 zł”.

Taniej jest w Inowrocławiu. - Koszt za samochód to było 120 zł, ale też np. 13 zł za czajnik w pokoju, 35 zł za telewizor, w pokoju była darmowa, mała lodówka” - opowiadała pani Barbara.

Pan Jan: „Niedawno byłem w sanatorium w Połczynie Zdroju, za pokój jednoosobowy, telewizję i parking zapłaciłem trochę ponad 1400 zł”.

Pani Wiesława podsumowuje i ma radę: „Praktycznie każde sanatorium ma swoje stawki. Byłam parę razy i w każdym ośrodku dopłacałam inaczej. W jednym czajnik i telewizor były za darmo, a w innym trzeba było płacić. Też klimatyczne. Lepiej więc wcześniej zadzwonić i zapytać o szczegóły, żeby później nie było niespodzianek”.

[/lista]- Narodowy Fundusz Zdrowia nie ma wpływu na indywidualne decyzje dotyczące opłat podejmowane przez poszczególne zakłady lecznicze - podkreśla w rozmowie z „Pomorską” Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.[/cyt]

Z sanatoriów korzysta 400 tys. kuracjuszy rocznie. Leczenie trwa 21 - 28 dni. Swoje miejsce w kolejce można śledzić na bieżąco pod adresem: https://skierowania.nfz.gov.pl/ Wystarczy, że wpiszemy nasz numer skierowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska