Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanepid w Toruniu: Od początku roku 7 przypadków boreliozy

Redakcja
pixabay.com
U dzieci najczęściej miejscowią się za uszami i na granicy włosów, u dorosłych - pod kolanami, w pachwinach, na brzuchu. Już teraz musimy wystrzegać się kleszczy. - Początek wiosny zachęca do przebywania w terenach zadrzewionych, leśnych, to stanowi ryzyko ukłucia - apeluje Hanna Wolska, powiatowy inspektor sanitarny w Toruniu.

Na terenie Torunia i okolic od wielu lat nie wystąpił przypadek kleszczowego zapalenia mózgu. Co roku jednak, rejestrowanych jest kilkadziesiąt przypadków boreliozy. W ubiegłym roku było ich 79 (22 osoby hospitalizowano). W pierwszym kwartale 2016 wystąpiło siedem przypadków boreliozy (trzy osoby trafiły do szpitala). 

 

 

Pierwszy etap boreliozy to tzw. rumień wędrujący. Zmianom na skórze mogą towarzyszyć: zmęczenie, bóle mięśni, gorączka, bóle głowy, sztywność karku. Jak podaje sanepid, w drugim etapie krętki Borrelia atakują stawy, układ nerwowy (powodują np. limfocytowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu)  i układ krążenia (powodują m. in. zaburzenia rytmu pracy serca). 

 

Jeśli usunęliście ze swojego ciała kleszcza, możecie sprawdzić, czy nic Wam nie grozi. W tym celu, należy dostarczyć go w całości bądź w kawałkach w szklanym lub plastikowym naczyniu do Pracowni Wirusologicznej Oddziału Mikrobiologii i Parazytologii Lekarskiej WSSE w Bydgoszczy (ul. Kujawska 4, nr kontaktowy 52 376 18 59). 

 

Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas!

 

Nie istnieje szczepionka przeciwko boreliozie. Można się jednak zabezpieczyć przed kleszczowym zapaleniem mózgu. 

 

Jak zmniejszyć ryzyko spotkania z kleszczem? To kilka wskazówek sanepidu:
  • Najlepiej założyć długie spodnie i bluzkę z długim rękawem, skarpetki, zakryte buty, czapkę na głowę
  • Starannie obejrzyj całe ciało po wyjściu z lasu czy parku
  • Nie siadaj na zwalonych pniach
  • Ustawiaj namiot na środku łąki, a nie na jej skraju, pod gałęziami drzew czy krzakami

 

Jeśli znajdziesz kleszcza na swoim ciele, usuń go pęsetą.

 

Sanepid podkreśla: „Należy zdecydowanym ruchem pociągnąć kleszcza ku górze, a miejsce po ukąszeniu dokładnie zdezynfekować. Jeżeli kleszcz tkwi głęboko, najlepiej od razu iść do lekarza. Nie wolno kleszczem kręcić, zgniatać go, bo to może spowodować wstrzykniecie do ciała dodatkowej porcji groźnych wirusów czy bakterii. Nie wolno również smarować kleszcza tłuszczem, ponieważ wówczas kleszcz dusi się i  zwiększa wydzielanie śliny, w której mogą znajdować się zarazki". 

 

Jeśli zareagujemy w ciągu pierwszej doby, wielokrotnie zmniejszamy prawdopodobieństwo zarażenia chorobotwórczymi wirusami czy bakteriami.

 

Źródło: Sanepid

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska