Przypomnijmy, schody te ze względu na zły stan techniczny zostały zamknięte kilka lat temu.
- Niestety, ich stan nie pozwala na bieżące użytkowanie - mówi Piotr Murawski, zastępca burmistrza Chełmna. - Schody te w ograniczonym zakresie pełniły codzienną funkcję komunikacyjną, były użytkowane raczej rekreacyjnie. Komunikację pieszą zapewniają schody w ciągu ulicy Studziennej, które dochodzą do ulicy Dworcowej. Mamy nadzieję, że schody te w przyszłości zostaną wyremontowane. Niestety, trudno określić termin, kiedy to nastąpi.
Kandydatów na dyrektora ChDK było trzech. Burmistrz mówi, jak przebiegał konkurs
Zastepca burmistrza podkreśla, że chcieliby w przyszłości zająć się kompleksowo parkiem miejskim Nowe Planty, aby przywrócić jego historyczny blask.
Te schody też są do remontu
- Realizacja schodów w tym miejscu to koszt przeszło stu tysięcy złotych - zaznacza Piotr Murawski. - Mieszkańcy i radni miejscy zabiegają o szereg innych schodów, które ułatwiłyby codzienne przemieszczanie się pieszo. Na drugi etap remontu oczekują schody w ciągu ulicy Okrężnej oraz łączące ulicę Okrężną z parkiem Stare Planty. Także na remont czekają schody w ciągu spacerowym łączącym Pomnik Żołnierzy Armii Czerwonej z amfiteatrem oraz łączące ulice Konwaliową z Toruńską. Mieszkańcy osiedla Nad Browiną zabiegają z kolei o schody z ulicy Kruczej/Jastrzębiej do rzeki Browiny, aby bezpiecznie móc dotrzeć do starostwa, jak również o schody z ulicy Kruczej/Osnowskiej do stadionu.
Również ze strony radnych i mieszkańców ulicy Łożyńskiego i osiedla Kopernika docierają liczne apele o schody łączące wyżej wymienione rejony z ulicą Podgórną, na wysokości bloków Kopernika 2/3.
- Sumując te wszystkie potrzeby konieczny jest budżet przekraczający znacznie milion złotych - nie ma wątpliwości Piotr Murawski. - Planujemy systematycznie prowadzić dalsze prace poprawiające jakość infrastruktury pieszej. Z badań, które prowadziliśmy w zeszłym roku w ramach projektu #MiastoŻyje, wynika, że ponad 50 procent mieszkańców Chełmna najczęściej porusza się po mieście pieszo. Jest to jednoznaczny sygnał o wyjątkowym znaczeniu infrastruktury pieszej w naszym mieście.
