Dla chętnych z Kcyni zorganizowano dojazd do świetlicy w Dobieszewku autobusem. Dojechać można było także rowerem. Uczestnicy rajdu rowerowego przemierzyli trasę: Kcynia, Grocholin, Dobieszew-ko, Chwaliszewo, Sierniki. Grupę cyklistów przyprowadził do Dobieszewka Jacek Maćkowski, znany w regionie propagator turystyki rowerowej, kajakowej i górskiej.
Schronów w tej okolicy jest pięć. Jest zatem co zwiedzać.
O historii w plenerze
Przebadane archeologicznie i uporządkowane zostały na razie dwa. To początek działań na tym terenie.
Grupa entuzjastów z Towarzystwa Historycznego w Kcyni, pod kierunkiem archeologa Roberta Grochowskiego, pracowała przy tym projekcie całe wakacje. Wspierali ich pracownicy Urzędu Miejskiego w Kcyni, którzy m.in. montowali tablice informacyjne i drogowskazy. Teraz turyści i miłośnicy historii łatwiej mogą dotrzeć na miejsce. Schrony są nie tylko oznakowane, także odkrzaczone i odkopane do stanu pierwotnego. Dofinansowanie na te prace przekazało Starostwo Powiatowe w Nakle.
Nieudany atak Niemców
Uczestnicy pierwszego spaceru po schronach w Dobieszewku mogli ocenić efekty tych wszystkich prac. A przy okazji obejrzeć specjalnie dla nich przygotowaną inscenizację nieudanego ataku Niemców. W roli żołnierzy - pasjonaci z Towarzystwa Historycznego w Kcyni. Udział w inscenizacji mieli także uczniowie SP w Dobieszewie.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]
Wydarzenie było podsumowaniem projektu. Wzięli w nim udział: Marek Szaruga, burmistrz Kcyni i Tomasz Miłowski, wicestarosta. Zaangażowała się Rada Sołecka Dobieszewka, panie z KGW w Rozpęteku, i Dobieszewku, a także strażacy OSP Dobieszewo.
