Podobne dylematy mają również ich rodzice, którzy chcą, aby dzieci podejmowały decyzje mądrze, trafnie, odpowiedzialnie, ale równocześnie, aby ta decyzja przełożyła się na szczęście dziecka.
- Z uwagi na fakt, iż bieżący rok i reforma oświaty, która powoduje sytuację, w której podwójny rocznik trafi do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych, Powiat Żniński podejmuje intensywne działania informacyjne, które mają na celu dostarczenie uczniom i ich rodzicom oraz nauczycielom jak największej wiedzy dotyczącej oferty szkół dla których organem prowadzącym jest właśnie nasz powiat, ale także inne podmioty - informuje Barbara Szewczyk, dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Żninie.
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Żninie koordynuje całe to przedsięwzięcie.
Oferuje pomoc uczniom, którzy nie są zdecydowani co do kierunku dalszej drogi edukacyjno-zawodowej w postaci konsultacji z psychologiem, doradcą zawodowym, który pomoże określić predyspozycje i preferencje zawodowe dziecka. Ponadto w klasach III gimnazjum i klasach VIII prowadzone są z uczniami warsztaty zawodoznawcze.
Postępowania rekrutacyjne dla uczniów klas VIII szkoły podstawowej i klas III gimnazjum zostaną przeprowadzone odrębnie, co oznacza, że nie będą oni rywalizowali o te same miejsca w szkołach. Będą ubiegać się o miejsca przewidziane dla absolwenta tylko konkretnej szkoły.
Zarówno liczba absolwentów klasy VIII szkoły podstawowej jak i klasy III gimnazjum w naszym powiecie jest porównywalna i wynosi ok. 600 osób
Szczegóły dotyczące terminów składania dokumentów można znaleźć na stronie Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Zarządzenie Nr 10/2019 Kujawsko-Pomorskiego Kuratora.
W galerii przedstawiamy kierunki proponowane przez szkoły średnie i planowane nabory do szkół w powiecie żnińskim w roku szkolnym 2019/2020