Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sędzia Alina Czubieniak ukarana przez Izbę Dyscyplinarną za wydane orzeczenie. ONZ chce wyjaśnień od Polski

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. materiał ilustracyjny
Specjalny Sprawozdawca ONZ ds. Niezależności Sędziów i Prokuratorów Diego Garcia Sayan wezwał Polskę do wyjaśnień w sprawie dyscyplinarki dla sędzi Aliny Czubieniak, którą Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego ukarała za wydane orzeczenie. To pierwszy przypadek wezwania rządu kraju europejskiego w takiej sprawie w historii. Informację podał Onet.

Diego Garcia Sayan wezwał Polskę do wyjaśnień w sprawie upomnienia dla sędzi Aliny Czubieniak, która została ukarana przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. 19 lipca Ministerstwo Spraw Zagranicznych wysłało odpowiedź, jednak nie chce ujawnić jej treści - podaje Onet. "Udostępnienie publiczne korespondencji (listu sprawozdawcy i odpowiedzi) powinno pozostawać w gestii Sprawozdawcy. Z informacji, które posiadamy wynika, że korespondencja ma być upubliczniona na stronie internetowej Sprawozdawcy po tym, jak się zapozna z jej treścią" - napisała Ewa Suwara, rzecznik MSZ w odpowiedzi do redakcji Onetu.

W marcu sędzia Alina Czubieniak została ukarana upomnieniem za uchylenie decyzji sądu I instancji o areszcie dla upośledzonego 19-latka. Młody mężczyzna miał napastować 9-letnią dziewczynkę. Nie miał on ani w sądzie, ani w prokuraturze obrońcy. Gdy Czubieniak skrytykowała posiedzenie w Izbie Dyscyplinarnej SN, rzecznik dyscypliny zagroził jej kolejnym postępowaniem - informował wtedy Onet.

Sąd Rejonowy zaakceptował wniosek prokuratury o areszt dla 19-latka, jednak w II instancji sędzia Czubieniak uchyliła decyzję i odesłała sprawę do ponownego rozpatrzenia, właśnie z powodu braku obrońcy. Sędzia argumentowała m.in., że 19-latek nie potrafi czytać, a w prokuraturze, zamiast powiedzieć mu o jego prawach i obowiązkach, wręczono mu plik dokumentów, w których było to napisane. Sędzia Czubieniak mówiła, odpierając zarzuty, że chciała, by zgodnie z konstytucją oraz Konwencją Praw Człowieka, upośledzony człowiek miał prawo do obrony na każdym etapie postępowania, również podczas przesłuchania w prokuraturze.

Ponowna rozprawa sprawiła, że 19-latek i trafił na miesiąc do aresztu na specjalny oddział leczniczy, skąd skierowano go na leczenie, a także zastosowano dozór elektroniczny. Następnie sprawa została umorzona ze względu na jego niepoczytalność.

- Skład sędziowski, w którym był notariusz, radca prawny i tzw. czynnik ludowy, czyli ławnik w ogóle - mam wrażenie - nie rozumiał, o czym ja do nich mówię. Nie zamierzam tu nikogo obrażać, ale 35 lat orzekania daje mi jakieś pojęcie o tym, jak stosować prawo. A ta rozprawa to było najbardziej żenujące wydarzenie w moim życiu zawodowym - mówiła w rozmowie z Onetem sędzia Czubieniak.

Wywiad poskutkował wszczęciem postępowania dyscyplinarnego przez sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego Piotra Schaba. Stwierdził on, że istnieje możliwość "popełnienia deliktów dyscyplinarnych".

- Sędzia dokonała znieważających ocen dotyczących składu orzekającego w Izbie Dyscyplinarnej SN - mówił Piotr Schab. Sprawa jest w toku w dalszym ciągu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sędzia Alina Czubieniak ukarana przez Izbę Dyscyplinarną za wydane orzeczenie. ONZ chce wyjaśnień od Polski - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska