https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital dla psychicznie chorych w Świeciu zapowiada wiele zmian. Będzie nowa nazwa i hortiterapia!

Agnieszka Romanowicz
Oddział dziecięcy szpitala w Świeciu jest po kapitalnym remoncie.
Oddział dziecięcy szpitala w Świeciu jest po kapitalnym remoncie. Tomasz Czachorowski
Liczne zmiany w szpitalu dla psychicznie chorych w Świeciu. Począwszy od nowej nazwy, przez wyczekiwane inwestycje, po powrót do terapii opartej o ogrodnictwo.

Spis treści

Od 2 stycznia 2025 r. w Świeciu nie będzie już funkcjonował Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych a Wojewódzki Szpital Zdrowia Psychicznego.

Hortiterapia - terapia oparta o ogrodnictwo. Tak leczył dr Bednarz

- W nomenklaturze medycznej nie występuje już określenie "nerwowo chory", dlatego należy odejść od tego sformułowania tym bardziej w nazwie szpitala, która jest niejako jego wizytówką - wyjaśnia Dariusz Rutkowski, dyrektor lecznicy. - Ponadto, z powodu stereotypów, sformułowanie "szpital psychiatryczny" budzi złe skojarzenia. Nazwa szpitala powołanego dla osób w kryzysie psychicznym nie powinna wzbudzać negatywnych emocji, lecz wyzwalać pozytywne skojarzenia.

Temu też będzie służyć powrót do hortiterapii, tj. terapii opartej o ogrodnictwo.

- To powrót do lat 30-tych, gdy nasz patron, dr Józef Bednarz wymyślił terapię poprzez pracę w sadach i ogrodach - przypomina dyrektor. - Od kilku lat przy każdym oddziale mamy małe ogródki. Widzimy, że bardzo się sprawdzają, pacjenci sadzą w nich warzywa. Chcemy rozwinąć hortiterapię, budując nowy kompleks ze szklarnią, w której będzie można hodować rośliny przez cały rok. W budynku tym znajdzie się też miejsce do ergoterapii, w tym wypadku do malowania i rzeźbienia.

Nowoczesne centrum zdrowia psychicznego

Powstanie także centrum zdrowia psychicznego, realizujące ideę nowoczesnej psychiatrii środowiskowej.

- Obecnie znajduje się na jednym z naszych starszych oddziałów, ale w związku z tym, że widzimy bardzo duże zapotrzebowanie na jego rozwój, będziemy w starych budynkach po kuchni i kotłowni budować nowe centrum. Powstanie tam więcej sal terapeutycznych i oddział dzienny z prawdziwego zdarzenia - zapowiada dyrektor.

Dokumentacja projektowa, którą zleciła i sfinansowała marszałkowska spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, jest już gotowa. Realizacja (założony koszt to 36,6 mln złotych) zostanie sfinansowana w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw w Pomorza 2021-2027.

Nowa jakość w leczeniu dzieci

Wraz z rozwojem lecznicy, potrzeba nowych lekarzy. Na stronie internetowej szpitala umieszczona jest długa lista wakatów, nie tylko dla psychiatrów. - Na oddziałach nie brakuje lekarzy, kryzys sprzed sześciu lat został zażegnany, ponieważ zatrudniamy wielu rezydentów. Jak na szpital, który sześć lat temu miał ich dwóch, a teraz ma 14 i kolejnych czterech zamierza dojść, to mogę powiedzieć, że jest duży progres - podkreśla dyrektor. - Szeroki nabór prowadzimy z powodu rozbudowy poradni, bo chcemy kłaść nacisk na leczenie poza oddziałami.

Tutaj znajdziesz oferty pracy w Wojewódzkim Szpitalu Zdrowia Psychicznego w Świeciu

Tym bardziej, że oddziały są mocno obłożone. - Nie w stu procentach, ale w 95 - podaje dyrektor. - Mamy wolne miejsca, więc każdy pacjent, który się do nas zgłosi, bez problemu otrzyma pomoc. Dotyczy to też dzieci.

Oddział dziecięcy jest po kapitalnym remoncie. W salach relaksacyjnych i terapeutycznych oraz sali muzycznej pojawiły się kojące kolory, przytulny wystrój i nowe meble. Na poddaszu zlokalizowano m. in. sale szpitalnej szkoły. - Jesteśmy w trakcie odbiorów tej inwestycji, to zupełnie nowa jakość w leczeniu dzieci - zaznacza dyrektor.

Zabytek pod opieką

Szpital dla psychicznie chorych w Świeciu jest najstarszą i najdłużej działającą tego typu placówką w Polsce. Znajduje się w XIX-wiecznym kompleksie, objętym opieką konserwatora. Wedle jego wytycznych wyremontowano wszystkie pawilony, kuchnię, budynki administracyjne i techniczne. Zmodernizowano też szpitalne sieci.

- Modernizacja tej placówki jest nie lada wyzwaniem, z satysfakcją można jednak stwierdzić, że choć wiele jeszcze przed nami, to efekty tej modernizacji są widoczne i odczuwane przez pacjentów i personel - mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska