Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Senat poparł "zamrożenie" cen prądu w 2019 r. dla Kowalskiego i samorządów

(tik)
Pixabay.com
W środę Senat bez poprawek przyjął nowelę zamrażającą ceny prądu na cały 2019 r., m.in. dla gospodarstw domowych, mikro- i małych przedsiębiorstw, szpitali, jednostek sektora finansów publicznych, w tym samorządów oraz państwowych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej. Odbiorcy ci, za wyjątkiem gospodarstw domowych, będą musieli składać specjalne oświadczenie o spełnianiu wymogów ustawowych.

Ustawa zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawę o efektywności energetycznej oraz ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (projekt poselski) utrzymuje w drugim półroczu 2019 r. ceny prądu według stawek z 2018 r. dla 98 proc. odbiorców końcowych (m.in. gospodarstwa domowe, mikro- i małe firmy, szpitale, jednostki sektora finansów publicznych, w tym samorządy, państwowe jednostki nieposiadające osobowości prawnej).

Może zainteresuje Cię też to

Jak czytamy na stronie Senatu, od 1 lipca 2019 r. przedsiębiorstwa obrotu nie będą już musiały utrzymywać cen energii elektrycznej na poziomie z 30 czerwca 2018 r. dla średnich i dużych przedsiębiorstw, które będą się mogły ubiegać o dopłatę do każdej kupionej, a zużytej w drugiej połowie 2019 r. ilości energii w ramach dozwolonej przepisami UE pomocy de minimis.

Sprzedawcy energii, którzy od 1 lipca będą dostarczać energię odbiorcom po ustalonej ustawowo cenie, będą mogli się starać o rekompensatę z tytułu świadczenia usługi publicznej, wypłacaną z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Energii: "Już obecnie dzięki działaniom rządu ponad 90 proc. odbiorców końcowych nie płaci wyższej ceny za energię elektryczną, niż to miało miejsce w 2018 r., a umowy pozostałych odbiorców zostaną dostosowane do końca lipca, z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r."

Nowela przedłuża też o dwa lata, tj. do 30 czerwca 2021 r., działanie obecnego systemu wsparcia efektywności, opartego na tzw. białych certyfikatach

- Dodatkowo wprowadzona została zmiana przepisów do ustawy o efektywności energetycznej, która pozwoli na odzyskanie części środków zainwestowanych w działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej, w tym termomodernizację. Zgodnie z nowymi zapisami zostanie wydłużony termin umarzania przetargowych świadectw efektywności energetycznej, dzięki czemu świadectwa te z końcem czerwca br. nie stracą ważności - podaje resort energii. - Ponadto zmianie uległy przepisy ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Umożliwi to ubieganie się osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, o wsparcie zakupu pojazdów elektrycznych, w tym pojazdów zasilanych energią elektryczną wytworzoną z wodoru w zainstalowanych w nich ogniwach paliwowych.

Dokument trafił teraz do podpisu prezydenta RP - podało Ministerstwo Energii.

B. Budka: Rządowi nie udało się podjąć żadnych skutecznych kroków, by ceny energii nie rosły tak gwałtownie
Źródło: TVN24/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska