Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorze, nie rezygnuj z aktywności! Od tego zależy Twoje zdrowie

OPRAC.:
Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Wideo
od 16 lat
- Dbajmy o zdrowie, mamy je tylko jedno - podkreśliła, na zakończenie swojego wystąpienia, Karolina Kramkowska, która na V Forum Seniora przygotowała prelekcję „Aktywność seniora kluczem do zdrowia”.

Karolina Kramkowska - pedagog, doktorantka UKW w Bydgoszczy i przedstawicielka Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Toruniu, od wielu lat zajmuje się seniorami.

- Miałam 15 lat, gdy zgłosiłam się jako wolontariuszka do domu pomocy społecznej. Mogę powiedzieć, że pół życia zajmuję się seniorami. (śmiech) Później pojechałam do Wielkiej Brytanii, tam zrobiłam kurs, zaczęłam pierwszą pracę zawodową jako opiekunka. W pewnym momencie stwierdziłam, że to jest to, co mi najlepiej wychodzi i to, w czym chciałabym się specjalizować. Bardzo lubię tę pracę - mówiła Karolina Kramkowska w jednej z rozmów z „Gazetą Pomorską”.

Prowadzi także blog skierowany do osób opiekujących się osobami starszymi i niepełnosprawnymi. „Teksty w nim zamieszczone mają na celu w sposób nieskomplikowany przekazać podstawowe zagadnienia związane z opieką i pielęgnacją chorego, a także poruszyć ważne kwestie psycho- emocjonalne związane z trudem opieki nad bliskimi” - czytamy w opisie bloga na stronie opiekanadseniorami.blogspot.com

Karolina Kramkowska gościła już na trzech edycjach Forum Seniora. Wtedy mogła spotkać się z Państwem osobiście. Tym razem - ze względu na epidemię - jej wystąpienia można było posłuchać na naszym Facebooku lub na stronie pomorska.pl.

Zdrowie - to coś więcej niż tylko brak choroby

Na początku skupiła się na temacie zdrowia, które określiła jako subiektywny dobrostan, a nie tylko brak choroby. - To jest bardzo ważne - mówiła Kramkowska. - Możemy mieć dwie osoby o podobnych schorzeniach i podobnych trudnościach - i jedna będzie się czuła zdrowa, druga nie. Dlatego stan zdrowia jest tak ważny w ujęciu subiektywnym.
Podkreśliła też, że o zdrowiu zazwyczaj mówimy w ujęciu medycznym. A gdy mówimy o seniorach, często pojawia się stereotypowe myślenie, że jeśli się starzejemy, to musi coś nas boleć, bo - jak boli, to znaczy, że żyjemy.
- Warto spojrzeć na zdrowie wieloaspektowo. To nie tylko to, co dotyczy ogólnego stanu zdrowia, ale przede wszystkim całościowe postrzeganie zdrowia, czyli zdrowia psychicznego (emocjonalnego i umysłowego), a także społecznego i duchowego - mówiła.

Zdrowie nie dotyczy jedynie aspektu fizycznego.
- Najważniejsze jest to, by patrząc na siebie i zadając sobie pytanie „czy jestem zdrowy”, spojrzeć na te różne aspekty - dodała Karolina Kramkowska. - Nie tylko czy czuję dyskomfort fizyczny, bo odczuwam ból kiedy się budzę, czy trudno mi wykonać pewne czynności, ale w jaki sposób funkcjonuję w różnych obszarach zdrowia psychicznego, społecznego, umysłowego, duchowego. I czasem się okazuje - w pracy z osobami starszymi - że jestem zdrowszy niż mi się wydawało. A jeśli patrzę na zdrowie tylko przez pryzmat iluś chorób, to nagle się okazuje, że jestem osobą ciężko chorą.

Starzenie się - nie da się uniknąć, to naturalny proces

Kramkowska zwróciła uwagę na to, że warto też zastanowić się na ile procesy, które zachodzą w organizmie osoby starszej są patologiczne (np. nagłe pogorszenie zdrowia), a na ile jest to normalny proces starzenia się. - Dlaczego to ważne? Starzenie się jest normalnym, naturalnym procesem i nie ma takiej siły, żeby to w organizmie nie zachodziło. I tu nie chodzi tylko o osoby powyżej 50., czy 60. roku życia. U każdej osoby, każdego dnia coś się starzeje i będzie traciło swoją funkcję z czasem - dodała prelegentka.

Aktywność na różnych obszarach ważna dla zdrowia

Ze zdrowiem związana jest aktywność. Można ją podzielić na trzy podstawowe obszary: psychiczną, biologiczną, społeczną oraz czwartą - mieszaną. Mają one swoje odzwierciedlenie w kategoriach zdrowia. - Im bardziej będziemy aktywni w poszczególnych aspektach, tym większą mamy szansę być zdrowsi w aspektach związanych ze zdrowiem - mówiła Karolina Kram-kowska.
Np. aktywność psychiczna to głównie stymulowanie siebie do aktywności związanej z umysłem, mózgiem m.in. w znaczeniu profilaktyki demencyjnej. Ważne jest też dbanie o siebie w znaczeniu psychologicznym - np. unikanie sytuacji stresowych, szukanie pomocy, gdy się pojawiają i przepracowywanie ich. - To jest sytuacja chroniąca. Taka aktywność jest mocno pożądana, by jak najdłużej utrzymać zdrowie psychiczne - mówiła prelegentka.

Wspomniała też o tym, że seniorzy często rezygnują z aktywności, kierując się myślą, że wszystko, albo nic. - Zdrowie psychiczne, które chcemy zachować jak najdłużej to przede wszystkim zachowanie potencjału. Nie musimy robić ekstremalnych rzeczy, żeby być osobami zdrowymi. Musimy korzystać z własnego potencjału, czyli przyjrzeć się sobie nie przez pryzmat tego, czego nie umiem i nie mogę zrobić ze względu na wiek, ale to co mogę zrobić, w czym jestem dobry - mówiła Karolina Kramkowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska