Na naukę nigdy nie jest za późno. O tym są przekonani słuchacze i słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lipnie. Starość? Jaka starość, gdy do Lipna przyjeżdża wykładowca z toruńskiego UMK, Uniwersytetu Warszawskiego czy włocławskiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej. Wtedy sala Miejskiego Centrum Kulturalnego, które „przytuliło” słuchaczy tego uniwersytetu wypełnia się po brzegi.
A początek był taki. Pewnego dnia spotkały się cztery panie Bożena Chojnowska-Tokarczyk, Anna Bruzdowicz, Jadwiga Nowowiejska-Błaszczyk i Irena Retlikowska. Jako że wszystkie miały bliskie osoby w zaawansowanym wieku, wiedziały, że starość może być smutna i uciążliwa. Zaczęły się więc zastanawiać, jak samemu uniknąć przykrego losu, pozostać jak najdłużej aktywnym i samodzielnym. No i wymyśliły! Założyły Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Oczywiście nie było to takie proste. Najpierw trzeba było zapoznać się z zasadami działania tej instytucji, nawiązać kontakt z kimś, kto już działa w takim stowarzyszeniu, a także zorientować się, czy w ogóle w niewielkim Lipnie będzie zainteresowanie tą formą aktywności społecznej. Okazało się jednak, że są ludzie chętni do pracy i bardzo spodobał im się pomysł utworzenia UTW. Powołano więc zarząd, radę programową, komisję rewizyjną, zarejestrowano stowarzyszenie w sądzie i… już nie było odwrotu!
Problemem było pozyskanie wykładowców do prezentacji ciekawych wykładów. - Wszak Lipno nie jest ośrodkiem uniwersyteckim - podkreśla Kazimierz Skarżyński, wiceprezes zarządu.
Ale i ten problem udało się rozwiązać. W ciągu tylko jednego roku odbyło się kilkanaście ciekawych wykładów - z różnych dziedzin nauki. Z cyklu biografie sławnych ludzi słuchacze wysłuchali m.in. opowieści o Marii Skłodowskiej-Curie, Krzysztofie Kamilu Baczyńskim i Stanisławie Wyspiańskim. Były też wykłady z historii sztuki, filozofii, kultury ludowej.
Interesujące dla słuchaczy okazały się warsztaty w rypińskim muzeum dotyczące kultury rycerskiej i techniki garncarskiej. Lipnowianie zapamiętali też spotkanie z obcokrajowcami mieszkającymi w Polsce, którzy podzielili się swoimi opiniami o Polsce i Polakach, przybliżyli też swoją kulturę: włoską i amerykańską.
W ramach lipnowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku organizowane też były zajęcia warsztatowe z zakresu obsługi komputera, lektoraty języka angielskiego, zajęcia ruchowe, można było zapisać się również na aerobik wodny i warsztaty psychologiczne.
Słuchacze chętnie uczestniczą we wszystkich formach zajęć, jeżdżą na wycieczki . Rozwijają też swoje pasje. W ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku działają bowiem sekcje: między innymi rękodzieła artystycznego i turystyczna.
Ostatnio Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lipnie stał się oddziałem Kujawsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który powstał przy Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej we Włocławku. Ta fuzja ma ułatwić lipnowskiemu stowarzyszeniu pozyskiwanie wykładowców. Bo słuchacze, mimo że dawno pokończyli szkoły, wciąż chcą się uczyć, żeby wiedzieć więcej. I chcą zdobywać wiedzę od najlepszych nauczycieli akademickich.
O tym, że kształcenie ustawiczne przynosi korzyści, przekonuje nasz projekt „Ucz sie pilnie-zrealizuj marzenia”. Projekt realizujemy od kwietnia tego roku. Potrwa do czerwca przyszłego roku. A jego celem jest promowanie idei kształcenia ustawicznego w naszym regionie.
W ramach projektu przedstawiamy osoby, które podnoszą swoje kwalifikacje, uczą się nowych rzeczy. Piszemy też o pracodawcach, którzy inwestują w dokształcanie pracowników. Pokazujemy również placówki kształcenia ustawicznego w regionie. Ich baza znajduje się na stronie www. uczsiepilnie.eu. Znajdują się w niej m.in. Zespół Szkół dla Dorosłych w Bydgoszczy, Zespół Szkół w Skępem, Centrum Nauki i Biznesu „Żak” we Włocławku, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żninie, Zakład Doskonalenia Zawodowego w Toruniu.
Ale zapraszamy kolejne placówki. Zgłoszenie należy wysłać mailem pod adres: [email protected] To nic nie kosztuje.
Na stronie internetowej www.uczsiepilnie.eu można w zakładce e-doradca zadać pytanie naszym ekspertom, m.in. doradcy zawodowemu, psychologowi, specjaliście od pozyskiwania funduszy unijnych. W ramach projektu raz w miesiącu ukazuje się 8-stronicowa wkładka poświęcona kształceniu ustawicznemu. Kolejna już w najbliższy poniedziałek - 12 listopada.
Więcej o projekcie na stronie www.uczsiepilnie.eu
