Jak mówi Małgorzata Sobczak, kontakt z seniorami jest jej codziennością od dawna. Także po śmierci swoich bliskich, chciała się opiekować starszymi osobami i spędzać z nimi czas. W końcu pojawiła się taka możliwość.
Małgorzata Sobczak, właścicielka gospodarstwa w Nielubiu, wzięła udział w programie „Opieka w zagrodzie”. - Chodziliśmy i pytaliśmy mieszkańców wsi, czy byliby zainteresowani wzięciem udziału w programie - mówi Małgorzata Sobczak.
Zainteresowanie było, zatem pani Małgorzata wraz z mężem przeznaczyła parter swojego domu na zajęcia dla pięciorga seniorów z okolicy. Najmłodszy uczestnik ma 62 lata, najstarszy natomiast 75.
Na jakie zajęcia mogą liczyć seniorzy?
Dzięki programowi niesamodzielni, najczęściej samotni seniorzy mają przez pół roku zapewniony ośmiogodzinny pobyt, opiekę i posiłki od poniedziałku do piątku w tradycyjnych gospodarstwach rolnych.
- Przywozimy seniorów i odwozimy - mówi Małgorzata Sobczak. - Nie chcemy, aby sami do nas przychodzili, bo jesteśmy gospodarstwem oddalonym - dodaje.
Osoby objęte programem mają także możliwość integrowania się poprzez ciekawe, dostosowane do zainteresowań i potrzeb zajęć. Jakich?
- Różne gry, dyskusje, lepienie pierogów... - wymienia Małgorzata Sobczak i podkreśla, że często wspólnie gotują i rozmawiają. Jej udział w projekcie rozpoczął się niedawno, bo 15 lutego, więc wszyscy cały czas się jeszcze poznają i wciąż znajdują zajęcia, które by wszystkich interesowały.
Rodzaj organizowanych zajęć jest też dostosowany do chęci seniorów w danym dniu. Jeśli są zmęczeni, mają nawet możliwość zdrzemnąć się w ciągu dnia w gospodarstwie.
Zaplanowano też wycieczki
Seniorzy w ramach programu mają zapewnione doradztwo prawne, wsparcie psychologa, a także możliwość uczestniczenia w wyjazdach, np. do kina, muzeum czy też do innego gospodarstwa opiekuńczego. Ma zostać również zorganizowana Senioriada, czyli interdyscyplinarny konkurs sprawnościowo-pamięciowy.
Projekt „Opieka w zagrodzie” realizowany jest przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Aktualnie z programu korzysta 75 osób w 14 gospodarstwach opiekuńczych m.in. na terenie powiatów: wąbrzeskiego, brodnickiego, golubsko-dobrzyńskiego.
Rekrutacja na kolejne turnusy odbywa się w trybie ciągłym i trwać będzie do 14 sierpnia 2020 r. Z programu można skorzystać tylko raz, a udział jest bezpłatny.
Więcej informacji w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie 1, numer telefonu 523 867 213.
Flash Info odcinek 4 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.