Zespół badaczy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem Przemysława Dulęby dokonał sensacyjnego odkrycia grobu szkieletowego kobiety zmarłej około 6,5 tysiąca lat temu. Odkrycia dokonano na południowym stoku Góry Zawinnicy w Pełczyskach w Gminie Złota (województwo świętokrzyskie).
Grób kobiety w wieku ponad 30 lat zachowany jest doskonale, a obok szczątków zmarłej znajdowały się dwa ceramiczne naczynia koliste, co w dużej mierze wskazuje, że odkrycie pochodzi sprzed 6,5 tysiąca lat czyli z epoki neolitu.
- Mamy prawdopodobnie do czynienia ze szczątkami osoby w grupy plemienia pierwszych rolników, jacy się tutaj osiedlili. Grób znajduje się w niewielkiej odległości od stanowiska, w którym rozpoczęliśmy badania w 2000 roku wraz z zespołem Macieja Rudnickiego - mówi Przemysław Dulęba.
- Jest to jeden z najstarszych grobów szkieletowych jakie udało się odkryć w tej części Europy, gdyż archeologowie natrafiają zwykle na pochodzące z późniejszych okresów groby popielicowe czyli urny. To znalezisko trafi do Instytutu w Warszawie.
Po opracowaniu naukowym obiekt przekazany zostanie do zbiorów wystawy "Archeologiczne Skarby Ponidzia" w Pałacu Wielopolskich w Chrobrzu. Szkielet jest w bardzo dobrym stanie i z pewnością możliwa jest rekonstrukcja zarówno twarzy tej osoby jak i całej postaci. Przypomnę, że dzięki specjalistom z Pracowni Kryminalistycznej Komendy Głównej Policji w Warszawie udało się odtworzyć przypuszczalną podobiznę kobiety, której szkielet sprzed 4,3 tysiąca lat odkryty został wcześniej na sąsiednim stanowisku w Pełczyskach - dodaje naukowiec.
- Odkrycia naukowców i profesjonalnie opracowane naukowo obiekty wyeksponowane są w Pałacu Wielopolskich. To magnes sciągający do naszej gminy tysiące turystów - dodaje wójt gminy, Tadeusz Sułek.
Odkrycie już okrzyknięto sensacją na skalę światową. Co skrywa jeszcze ziemia na stokach Góry Zawinnicy zwanej także Górą Olbrych - nie wiadomo.