Dzieci i młodzież z gminy Sępólno miały twórczo potraktować słowa Abrahama Lincolna, że "to pięknie, gdy człowiek może być dumny ze swojego miasta, ale jeszcze piękniej, gdy miasto może być dumne z niego".
Jury postano
wiło przyznać wyróżnienia. Za najciekawszy wywiad uznano pracę Darii Zwiefki, szóstoklasistki z SP w Wiśniewie. Jurorzy uznali, że umiejętnie wykorzystała gatunek i ciekawie przybliżyła postać zasłużonego dla miasta i okolic kapłana ks. Mariana Kotewicza z Lutowa.
Gimnazjalistka Paula Bukolt z III klasy ZS nr 3 w Sępólnie została wyróżniona za reportaż o wolontariuszach. Młoda autorka dowodzi, że Sępólno może się stać małą ojczyzną dla Europejczyków, którzy chcą realizować swoje pasje i marzenia.
Wyróżniono też autorów wierszy o Sępólnie. Są nimi uczniowie Szkoły Podstawowej w Wiśniewie. Julia Smuniewskka napisała wiersz pt. "Moje miasteczko", Bożena Zwiefka "Uroki Sępólna", a Miron Kaźmierski "Sępólno piękne, jak marzenie".
Za radosny, dziecięcy głos promujący uroki rodzinnego miasta przyznano też wyróżnienie Annie Duber - uczennicy kl. II Gimnazjum w Lutowie za wiersz "Miasto słowami malowane".
- Na uznanie i wyróżnienie zasługują również prace wykraczające poza wskazane w regulaminie gatunki - mówi Grażyna Kędzierska z jury konkursu literackiego. - Buduje, że młodzi ludzie potrafią dostrzec tych, którzy dla swojego miasta zrobili wiele, stali się jego darczyńcami, ikonami, a nie przestali być dobrymi, ciepłymi ludźmi.
Wśród nadesłanych prac wyróżniają się te, które stanowią pewnego rodzaju "pomniki słowem pisane". Paweł Myszkowski - uczeń kl. VI SP w Wiśniewie, dostał wyróżnienie za wspomnienie o Janie Kabacińskim, Urszula Stupałkowska z Gimnazjum w Wałdowie za wspomnienie Maksa Bergera, Magdalena Ryngwelska - z Gimnazjum w Wałdowie za pracę o działalności Wiesławy Stafiej.