Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sesja dialogu społecznego w Lafarge Piechcin. Zakład w 2027 chce być zeroemisyjny [zdjęcia]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Sesja dialogu społecznego w Cementowni Lafarge w Piechcinie.
Sesja dialogu społecznego w Cementowni Lafarge w Piechcinie. Szymon Cieślak
W Lafarge Piechcin, w piątek (09.09.2022) zorganizowano sesję dialogu społecznego. Przedstawiciele przedsiębiorstwa mówili o tym w jaki sposób włączają się w życie regionu.

W sesji dialogu społecznego wzięli udział przedstawiciele samorządu, szkół, stowarzyszeń oraz innych organizacji działających w bliskim sąsiedztwie Lafarge.

Firma odpowiedziała w ciągu roku na dwanaście potrzeb zgłoszonych przez mieszkańców. Wsparła m.in. jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej (sprzęt specjalistyczny), kupiła defibrylator AED dla Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Inowrocławiu. Wsparcie otrzymała także Regionalna Orkiestra Kujawy z Piechcina, Koło Gospodyń Wiejskich w Piechcinie, czy Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin. ,

- W obszarze infrastruktury Lafarge zapewnia samorządom wsparcie doradczo-techniczne oraz materiałowe. Kruszywo oraz materiał nienormowany wydobywane w Zakładzie Górniczym Kujawy regularnie trafiają do lokalnych projektów infrastrukturalnych. Wśród projektów, które zostały zaakceptowane do realizacji przy wsparciu Lafarge są: dofinansowanie prac związanych z wykonaniem postumentu oraz nasadzeniem drzew w Wojdalu, oraz instalacji oświetlenia drogi rowerowej w miejscowości Krotoszyn, przekazanie kruszywa na utwardzenie dróg rowerowych w Nadleśnictwie Gołąbki, a także likwidacja starego boiska sportowego na terenie Zespołu Szkół Niepublicznych w Piechcinie. Każdego roku zakład przeznacza wiele ton kruszywa na lokalną infrastrukturę i nadal zamierza przekazywać kruszywo na remonty i utwardzenie lokalnych dróg - mówiono na spotkaniu.

Podczas spotkania Marek Michalski, dyrektor Cementowni Kujawy opowiedział, że Lafarge w tym roku, 4 lipca, obchodziła 50-lecie produkcji cementu. Była tez mowa o planach na kolejne lata.

- Aspiracje mamy wielkie, bo chcemy być cementownią zeroemisyjną. Że nie będziemy mieli żadnego negatywnego wpływu na ocieplenie klimatu. Chcemy to zrobić do 2027 roku. Ten projekt będzie światowym projektem. Jeżeli to zrealizujemy, będziemy pierwszą cementownią na święcie, która całkowicie jest zeroemisyjna. To duży krok. Ekologia jest dla nas ważna - powiedział Marek Michalski, dyrektor Cementowni Kujawy w Piechcinie.

Zgromadzeni mogli usłyszeć nie tylko o zrealizowanych dla lokalnej społeczności projektach, o planach, ale także o tym w jaki sposób składać wnioski do fundacji działającej przy Lafarge.

Wśród wypowiadających się gości, a tych było wielu, głos zabrali przedstawiciecle samorządu, szkół, straży pożarnej. Renata Kostrzewska-Smutek, dyrektor Zespołu Szkół Niepublicznych w Piechcinie stwierdziła, że szkoła, którą kieruje ma aż pięć klas patronackich. Także z Lafarge. Teraz do placówki zgłaszają się kolejne firmy, które chcą tam kształcić swoje kadry.

- Uczniowie od pięciu lat mają stuprocentową zdawalność egzaminów maturalnych oraz w zawodzie technik logistyk. To się dzieje w małej, wiejskich szkole niedaleko zakładu. Bez państwa pomocy tego by nie było - powiedziała Renata Kostrzewska-Smutek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska