Pierwsze zgłoszenie zadymienia odnotowano we wtorek w południe w domu wielorodzinnym przy ulicy Cyganka.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili zadymienie w mieszkaniu na drugim piętrze kamienicy. Ustalono, że zadymienie pochodzi z pieca kaflowego. Jak się okazało przyczyną zadymienia była niedrożność przewodu kominowego. Polecono wezwać kominiarza w celu kontroli pieca i przewodów kominowych.
W nocy strażacy otrzymali kolejne zgłoszenie, tym razem z budynku wielorodzinnego przy ulicy Bojańczyka.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono zadymienie w mieszkaniu na parterze budynku wielorodzinnego. Podobnie jak w poprzednim przypadku ustalono, że zadymienie pochodzi z pieca kaflowego. Mieszkanie sprawdzono na zawartość tlenku węgla (brak wskazań). Polecono wezwać kominiarza w celu kontroli pieca i przewodów kominowych.
Wybuch butli z gazem w Bydgoszczy. Matka, ojciec i 7-letnia córka poparzeni [zdjęcia]
Początek sezonu grzewczego wymaga przygotowań i to bez względu na to, w jaki sposób ogrzewane jest nasze mieszkanie. Jeżeli zlekceważymy, to możemy narazić się na różne nieprzyjemności.
Przede wszystkim należy dokonać kontroli urządzeń grzewczych opalanych paliwem stałym, takim jak: drewno węglowe, paliwo gazowe - propan - butan oraz ziemne i paliwo płynne. Należy pamiętać, że kontrolę mogą przeprowadzić tylko i wyłącznie osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Zwróćmy uwagę na właściwą eksploatację butli propan - butan. Pamiętajmy, że w budynku zasilanym gazem ziemnym zabronione jest użytkowanie gazu w takiej postaci.
Nie należy składować paliwa stałego, drewna, węgla i papieru, bezpośrednio przy piecach. Ponadto należy zachować szczególną ostrożność podczas posługiwania się ogniem otwartym.
Największe żniwo zbiera tlenek węgla, dlatego bardzo istotne jest zapewnienie właściwej wentylacji - szczególnie w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia grzewcze.
Wideo: Pożar w kamienicy na ul. Bulwary we Włocławku