https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sezon grzewczy w pełni. Koniecznie uważaj na te niebezpieczeństwa!

Jakub Stykowski
Sławomir Kowalski
Jesień to czas, kiedy zaczynamy użytkować piece i korzystamy z urządzeń dogrzewających pomieszczenia. Niestety niewłaściwe użytkowanie może doprowadzić do narażenia życia i zdrowia ludzkiego oraz utraty dorobku.

Między innymi policjanci z Torunia radzą, by kontrolować stan pieców i urządzeń, a także dostosować pomieszczenie do prawidłowego ich działania, by w ten sposób ochronić siebie i najbliższych przed zagrożeniami.

Przeczytaj także: Sezon grzewczy 2019/2020. Nie ma jednoznacznych przepisów o rozpoczęciu sezonu grzewczego

W czasie sezonu grzewczego zwiększa się zagrożenie nie tylko pożarowe, ale również ryzyko zatrucia tlenkiem węgla zwanego popularnie czadem. Jest on bezsmakowy i bezwonny, dlatego ciężko go rozpoznać i przewidzieć niebezpieczeństwo z nim związane. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla:

  • ból głowy
  • zawroty głowy
  • ogólne zmęczenie
  • duszność
  • trudnościami z oddychaniem (nieregularny i przyspieszony oddech)
  • senność
  • nudności

Powodują one zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia przez osobę zaczadzoną, która jest całkowicie bierna (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.

Policjanci radzą wykonywać kilka kroków, które pomogą zapobiec zagrożeniu powstania tlenku węgla. To między innymi skontaktowanie się ze specjalistą, któremu zlecisz kontrolę stanu systemu grzewczego domu lub mieszkania. Pod żadnym pozorem nie wolno wykonywać tego na własną odpowiedzialność.

Warto też zainstalować czujniki tlenku węgla, które kontrolują czy w domu lub mieszkaniu tworzy się czad i w razie niebezpieczeństwa alarmuje mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
krystyna40

Nie rozumiem dlaczego ludzie nie zakładają alarmu z czujnikiem gazu ?! Ja mam taki czujnik przy systemie alarmowym, opłacam głupie parę złotych składki członkowskiej w Krajowej Sieci Alarmowej Sztabu Ratownictwa i śpię spokojnie, Wiem, że jeżeli zacznie ulatniać się gaz to natychmiast będzie alarm i zaraz przyślą straż pożarną, a przy okazji przez całą dobę pilnują czy ktoś nie włamał mi się do mieszkania.

Wiem, że rencistom i emerytom, których nie stać na zakup centralki alarmowej dają ją za darmo. Mają też opcję, że jak ktoś dostanie zawału serca to jednym przyciśnięciem w noszonym przy sobie breloczku lub telefonie mogą wezwać Pogotowie Ratunkowe. To samo dotyczy napadu. Myślę, że wielu ludzi nie wie, że taka sieć działa i dlatego co jakiś czas dochodzi do takich strasznych nieszczęść. Wielu ludzi mogłoby żyć. Pytałam ich dlaczego się nie reklamują. Odpowiedzieli, że są organizacją całkowicie non profit i nie mają pieniędzy na opłacanie reklam, a te co mają przeznaczają na zakup sprzętu dla emerytów i rencistów, żeby jak największej liczbie ludzi pomóc.

Media chętnie pokazują, piszą i mówią o ludzkich tragediach, ale ani słowem nie wspominają o tym, że dzięki działaniom społecznego Sztabu Ratownictwa SKSR ci ludzie mogliby żyć spokojnie dalej. Uważam, że warto o tym mówić.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska