Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji ujawnił podczas konferencji promującej akcję „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” w Akademii Pożarniczej w Warszawie, że nowelizację rozporządzenia podpisał dzień wcześniej.
- Chcemy dać mocny sygnał ze strony państwa, że czujki dymu i tlenku węgla powinny być czymś, co każdy ma w swoim domu – powiedział Tomasz Siemoniak. Dodał, że czujki to nowoczesne, ale proste narzędzie służące ochronie. Powinniśmy przekonywać ludzi, że instalują czujki dla siebie, swoich bliskich, sąsiadów.
Edukacja na ten temat jest szczególnie ważna o tej porze roku, gdy w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko pożarów oraz zatrucia tlenkiem węgla.
W regionie czad zabił już dwie osoby
Jak informuje nas st. bryg. Małgorzata Jarocka- Krzemkowska, rzecznik prasowa Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu - w tym roku (do 22 listopada) w województwie kujawsko-pomorskim strażacy interweniowali w 1339 pożarach w budynkach mieszkalnych. Życie straciło w nich 17 osób, a 119 zostało rannych. W samym okresie grzewczym (od 1 października do 22 listopada) mieliśmy 257 pożarów, 4 osoby zmarły, zaś 19 odniosło rany.
To też może Cię zainteresować
Zdarzeń związanych z obecnością tlenku węgla mieliśmy od początku roku 121, w tym dwie osoby nie żyją, natomiast 52 zostały hospitalizowane. Od 1 października do chwili obecnej strażacy interweniowali w 29 przypadkach ulatniania się czadu. W jego wyniku 52 osoby zostały poszkodowane, nikt nie zmarł.
Taki jest harmonogram
Nowelizacja rozporządzenia MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, o którą strażacy zabiegali szczególnie po tragicznej śmierci dwóch swoich kolegów podczas akcji gaśniczej i wybuchu w kamienicy w Poznaniu w sierpniu tego roku, nakłada na właścicieli lokali obowiązek montażu czujek pożarowych w nowo oddawanych obiektach.
W zwykłych nowo budowanych lokalach mieszkalnych taki wymóg zacznie obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2030 roku.
Za to już od 1 stycznia 2026 roku w co najmniej jedną autonomiczną czujkę dymu spełniającą wymagania Polskiej Normy PN-EN 14604 będą musiały zostać wyposażone budynki handlowe, produkcyjne i magazynowe, dla których przed wejściem w życie rozporządzenia wydano decyzję w sprawie pozwolenia na użytkowanie albo został złożony wniosek o pozwolenie na budowę i wnioski te zostały opracowane na podstawie dotychczasowych przepisów przeciwpożarowych.
Od 30 czerwca 2026 roku czujki będą musiały zostać zamontowane w pomieszczeniach mieszkalnych i lokalach, w których świadczone są usługi hotelarskie.
Z tego obowiązku wyłączone będą części budynku objęte ochroną przez system sygnalizacji pożarowej, który zapewnia co najmniej równorzędny poziom bezpieczeństwa.
