Szczupak, jako jeden z najbardziej cenionych drapieżników w polskich wodach, objęty jest szczególną ochroną. W wielu okręgach obowiązują zróżnicowane przepisy dotyczące wymiarów ochronnych, limitów dobowych i metod połowu.
Przykładowo, w okręgu PZW Bydgoszcz wymiar ochronny szczupaka wynosi 50 cm. Taka sama granica obowiązuje dla sandacza. Oznacza to, że rybę można legalnie zabrać tylko wtedy, gdy mierzy co najmniej 50 cm – licząc od początku głowy do najdalszego krańca płetwy ogonowej.
Warto jednak pamiętać, że każdy okręg PZW może wprowadzać własne regulacje, dostosowane do lokalnych warunków i stanu populacji ryb. Dla przykładu – w wodach okręgu PZW Kielce obowiązuje obecnie limit dobowy pozwalający na zabranie tylko jednego szczupaka. Jeszcze niedawno można było zatrzymać dwie sztuki dziennie, jednak zmiany zostały wprowadzone w trosce o zachowanie równowagi w ekosystemie i poprawę kondycji drapieżników.
Przed rozpoczęciem połowu warto więc dokładnie zapoznać się z aktualnym regulaminem amatorskiego połowu ryb obowiązującym w danym okręgu. Pozwoli to uniknąć nieporozumień i ewentualnych konsekwencji prawnych, a przede wszystkim – wspiera odpowiedzialne i zrównoważone wędkarstwo. W końcu chodzi o to, by pasją do łowienia ryb mogli cieszyć się także przyszłe pokolenia.
Takie ryby można łowić w kwietniu i maju 2025
Mimo ograniczeń związanych z okresami ochronnymi już teraz można cieszyć się połowami wielu gatunków. W tym czasie wędkarze chętnie wybierają się na połowy płoci, leszczy czy okoni.
Z nadejściem marca i kwietnia sytuacja na łowiskach zaczyna się zmieniać. Stopniowo kończą się okresy ochronne niektórych gatunków, co pozwala na szersze możliwości połowów. Coraz cieplejsza woda sprawia, że aktywność ryb wzrasta – zaczynają lepiej brać karasie, klenie oraz jazie.
Przestrzeganie zasad okresów ochronnych oraz odpowiedzialne podejście do wędkarstwa pozwala nie tylko na udane połowy, ale także na ochronę naturalnych zasobów wodnych. Szczegóły zobaczcie w poniższej galerii.
Zaznaczamy, że w niektórych okręgach okresy ochronne mogą być nieco zmienione od ogólnego zarządzenia.
