Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezon przeziębieniowy w pełni - chorujemy na potęgę

Joanna Pluta
Joanna Pluta
Domowe sposoby leczenia czasami wystarczą, ale nie zawsze.
Domowe sposoby leczenia czasami wystarczą, ale nie zawsze. 1234RF
- Pierwszy jesienny deszcz, niższa temperatura i od razu mnie wzięło - mówi Agnieszka, bydgoszczanka, która tej jesieni choruje już drugi raz. - Leczę się domowymi sposobami, ale coś czuję, że na tym się nie skończy.

U mnie w pracy co druga osoba kicha i smarka. I tak się będziemy zarażać.

Od początku października w Kujawsko-Pomorskiem odnotowano ponad 10,7 tys. zachorowań na infekcje grypopodobne. - W analogicznym czasie w ubiegłym roku zgłoszono ponad 11 tysięcy przypadków - informuje dr inż. Jerzy Kasprzak, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. - W tym roku najwięcej infekcji zostało zgłoszonych w powiecie grudziądzkim - prawie 2,5 tys., żadnego natomiast w powiecie wąbrzeskim. Co istotne, jak dotąd od początku października nie odnotowaliśmy zachorowań na grypę - dodaje.

Przychodnie w regionie od ponad dwóch tygodni mają pełne ręce roboty, a telefony w rejestracjach się urywają. - Widzimy znaczny wzrost zachorowań - mówi lek. med. Waldemar Gadziński, dyrektor Przychodni Łomżyńskiej w Bydgoszczy. - To w większości infekcje grypopodobne i zwykłe przeziębienia, typowe dla tej pory roku.

W Miejskiej Przychodni Specjalistycznej w Toruniu ruch także od pewnego czasu jest wzmożony. - W ubiegłym tygodniu zgłosiło się do nas z infekcjami 60 osób - informuje Katarzyna Kilińska z MPS. - Grypy natomiast nie stwierdzono u żadnej. Sytuacja, jeśli chodzi o liczbę zachorowań, jest podobna do tej z zeszłego roku.

Może byłoby ich mniej, gdybyśmy się częściej szczepili. - Ja robię to regularnie od dziesięciu lat - mówi Kasia, mieszkająca pod Bydgoszczą. - Nie choruję. Zdarzają się krótkotrwałe przeziębienia, ale takie, z których mogę się wyleczyć domowymi sposobami. Nic poza tym.

W pierwszej połowie tego roku ukazały się wyniki badań stosunku Polaków do szczepień. Jest bardzo dobry. Ankietę przeprowadzał Instytut Badawczy Millward Brown. 86 proc. badanych przyznało, że uważa szczepienia za skuteczną formę zabezpieczenia przed zachorowaniem, a 94 proc. respondentów regularnie szczepi swoje dzieci.

Co ciekawe, w naszym województwie liczba szczepiących się osób z roku na rok... maleje. - W ubiegłym roku szczepieniom poddało się w naszym regionie ponad 46 tys. osób, co stanowi około 2,2 proc. populacji całego województwa - mówi dyrektor Kasprzak z WSSE. - Liczba zaszczepionych na przestrzeni lat maleje, co wynika najprawdopodobniej z braku świadomości, jak niebezpieczną jednostką chorobową jest grypa oraz jak ciężkie powikłania mogą z niej wynikać - ostrzega.

ZOBACZ: Tyle zarabiają Polacy za granicą [STAWKI]

Oprócz zaszczepienia się, warto przede wszystkim o siebie zadbać. - Pamiętajmy o zbilansowanej diecie, aktywności fizycznej, unikajmy bezpośredniego kontaktu z chorymi, ubierajmy się na cebulkę, a szczególnie chrońmy głowę i szyję - mówi dr Gadziński.

Czy zawsze trzeba iść z przeziębieniem do lekarza, czy można leczyć się na własną rękę? - Średnio w roku człowiek przechodzi od ośmiu do dwunastu infekcji i nie ma w tym niczego niezwykłego - mówi dr Gadziński. - Jeśli przebiegają tak jak zazwyczaj, to wystarczą domowe sposoby i unikanie wysiłku fizycznego. Jeżeli natomiast objawy są nietypowe - występują np. bardzo wysoka gorączka, silne bóle głowy, klatki piersiowej i zaburzenia koncentracji, to należy iść do lekarza jak najszybciej.

Co kryje się w syropach na kaszel bez recepty?
Dzień Dobry TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska