
Siemię lniane ma wiele właściwości zdrowotnych i odżywczych, pozytywnie wpływa na zdrowie i urodę, jednak niektórzy powinni zachować szczególną ostrożność z tym produktem. Kto nie powinien jeść i pić siemienia lnianego? Co się dzieje z organizmem, gdy spożywamy siemię lniane? Sprawdź to teraz w naszej galerii >>>>>

Siemię lniane - przeciwskazania
Lepiej unikać siemienia lnianego, jeśli:
- zmagamy się z silnymi zaparciami,
- przyjmujemy leki przeciwzakrzepowe, takie jak aspiryna,
- zmagamy się z chorobami zapalnymi,
- jesteśmy alergikami.
Także osoby z wysokim poziomem cholesterolu, zażywające leki na jego obniżenie, powinny stosować siemię lniane ostrożnie i po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.
Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny nadużywać siemienia lnianego - należy ograniczyć jego spożycie, ale nie eliminować go zupełnie z diety.

Siemię lniane poprawia stan włosów i skóry
Siemię lniane zalewamy wodą, pozostawiamy na około pół godziny, następnie wcieramy we włosy i pozostawiamy na parę minut, po czym dokładnie spłukujemy. Dzięki takiej kuracji włosy stają się odżywione i miękkie. Siemię można też nałożyć na twarz, w formie maseczki - cera będzie odżywiona, nawilżona, miękka i delikatna w dotyku.
![100 g siemienia lnianego zawiera 534 kcal[/b], 18 g białka,...](https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/76/df/66841e9a117a5_o_xlarge.jpg)
Siemię lniane na odchudzanie
100 g siemienia lnianego zawiera 534 kcal[/b], 18 g białka, 42 g tłuszczów oraz 28 g węglowodanów, z czego błonnik stanowi 27g. Z tego powodu siemię lniane wskazane jest przy diecie odchudzającej. Należy jednak pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów, by nie doszło do zaparć w wyniku nadmiaru błonnika.