https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Siła tradycji muzyki

Bogdan Dondajewski
Krzysztof Penderecki wystąpi w roli dyrygenta w Filharmonii Pomorskiej 19 września. W poniedziałek, podczas koncertu inaugurującego festiwal, usłyszymy jego Polskie Requiem.
Krzysztof Penderecki wystąpi w roli dyrygenta w Filharmonii Pomorskiej 19 września. W poniedziałek, podczas koncertu inaugurującego festiwal, usłyszymy jego Polskie Requiem. Fot. Fotorzepa
Różnorodny. Tak w wielkim skrócie można opisać charakter tegorocznej edycji festiwalu Musica Antiqua Europae Orientalis.
Hortus Musicus to zespół muzyki dawnej z Estonii - wystąpi 16 września
Hortus Musicus to zespół muzyki dawnej z Estonii - wystąpi 16 września

Krzysztof Penderecki wystąpi w roli dyrygenta w Filharmonii Pomorskiej 19 września. W poniedziałek, podczas koncertu inaugurującego festiwal, usłyszymy jego Polskie Requiem.
(fot. Fot. Fotorzepa)

MAEO to nie tylko koncerty. Tak naprawdę są one uzupełnieniem kongresów tematycznych, które śmiało można nazwać wielkim forum historyków, muzykologów, bizantynologów, wykonawców i teoretyków muzyki ze Wschodu i Zachodu.

Dwa kongresy i festiwal

W tym roku zaplanowano dwa kongresy. Tematem pierwszego będą tradycje chrześcijańskie Wschodu i Zachodu w kulturze Słowian. Podczas odbywającego się w tym samym czasie drugiego kongresu usłyszymy referaty na temat krzyżowania się różnych tradycji w muzyce religijnej. Pierwszy odbędzie się w Filharmonii Pomorskiej. Drugi - w podbydgoskich Pieczyskach. Na wszystkie wstęp jest wolny.

- Różny będzie też towarzyszący festiwal. Usłyszymy zarówno muzykę Wschodu i Zachodu, dawną, średniowieczną i wiele innych - wymienia Maciej Puto z Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

Cztery najbliższe koncerty

Szczególna inauguracja

ELEONORA HARENDARSKA
dyrektor naczelny i artystyczny FP

Choć głównym nurtem prezentacji festiwalowych jest "muzyka dawna", to rozszerzamy to spektrum również o współczesnych kompozytorów. Trudno mi wybrać jeden z koncertów, który chciałabym zarekomendować, bowiem każdy z nich jest szczególny.

Inauguracja przypada w piątą rocznicę zamachów na Nowy Jork i Waszyngton, stąd w jej programie Polskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego. Wiem, że Penderecki nie należy do łatwych kompozytorów w odbiorze. Ale właśnie jego Requiem jest dziełem wyjątkowym, zaś to wykonanie będzie naszym głosem przeciw terroryzmowi.

Już w tym tygodniu czekają na nas cztery niezwykle ciekawe przedstawienia.

Pierwszym będzie poniedziałkowa inauguracja festiwalu. Podczas tego koncertu usłyszymy Polskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego. Utwór z typowymi dla gatunku fragmentami łacińskich tekstów liturgicznych jest też wypełniony symboliką związaną z tematyką śmierci. Ta zresztą od lat towarzyszy utworom naszego kompozytora.

PROGRAM MAEO

- 11 IX koncert inauguracyjny, godz. 19
- 12 IX Ghotic Voices, godz. 19
- 13 IX Chór Patriarchatu Moskiewskiego, godz. 19
- 14 X Mudejar, godz. 19
- 15 IX Schola Teatru Wiejskiego Węgajty, godz. 19, Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy
- 17 IX Muzyka Bizancjum, godz. 19
- 19 IX Nadzwyczajny koncert z okazji festiwalu, godz. 19
- 20 IX Mistrzowie baroku, godz. 19
- 23 IX Rex. Muzyka złotego wieku w Polsce, godz. 18, Kościelec, Kościół pw. św. Małgorzaty
- 24 IX Ein Deutches Requiem, godz. 17
- 27 IX Heroes and heroines w sakralnych oratoriach Georga Friedricha Handla, godz. 19
- 29 IX Międzynarodowy Dzień Muzyki, godz. 19

Wszystkie koncerty, poza dwoma z 15 i 23 września będą odbywać się w Filharmonii Pomorskiej. Bilety kosztują od 15 do 30 złotych.
Pełne programy kongresów i festiwalu można znaleźć na internetowej stronie: www.musica.pl

Hortus Musicus to zespół muzyki dawnej z Estonii - wystąpi 16 września

Za instrumentami staną muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. Towarzyszyć im będzie Chór Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz soliści - Izabella Kłosińska (sopran), Jadwiga Rappé (alt), Adam Zdunikowski (tenor) i Piotr Nowacki (bas).

Natomiast we wtorek wystąpi brytyjski zespół Ghotic Voices. Tworzy go czterech śpiewaków, którzy zabiorą słuchaczy w podróż przez pięć krajów. Wykonają utwory niemieckie, angielskie, francuskie, hiszpańskie i włoskie z okresu od XI do XVI wieku. Jednym słowem repertuar pełen utworów z okresu średniowiecza.

W środę usłyszymy za to śpiewy cerkwi prawosławnej w wykonaniu Chóru Patriarchatu Moskiewskiego. Zespół w swoim repertuarze ma liturgiczne utwory a cappella, które na co dzień towarzyszą obrzędom cerkwi prawosławnej.

Ostatnim koncertem w tym tygodniu będzie czwartkowy występ hiszpańskiej grupy Mudejar. Wykona ona pieśni arabskie z królestwa Andaluzji w Hiszpanii oraz pieśni sefardyjskie Żydów wygnanych z Półwyspu Iberyjskiego w XV wieku. Mudejar wkłada wiele wysiłku w badania nad odtworzeniem oryginalnych aranżacji. Dlatego jej muzycy grają na replikach średniowiecznych instrumentów.

I tak cały wrzesień

MAEO zakończy się 29 września. Do tego czasu odbędzie się jeszcze osiem koncertów, podczas których zagrają kolejne gwiazdy. Do Bydgoszczy przyjedzie m.in. Krzysztof Penderecki (występ 19 września), Zespół Muzyki Dawnej Hortus Musicus z Estonii (16 września) czy grecki chór The Greek Byzantine Choir. Ciekawie zapowiada się również przedostatni koncert. 29 września usłyszymy program, na który składają się najpiękniejsze arie i duety z oratoriów "Jefta", "Zuzanna", "Salomon", "Saul". - Do tego Paul Esswood jako dyrygent, Rebecca Bottone jako sopran i niezwykle rzadki kontralt, czyli Marie Anne Jacobs - zachwala Maciej Puto.

MAeo

Filharmonia Pomorska, ul. Andrzeja Szwalbego 6, 11-29.09, bilety od 15-30 złotych.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska