Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siostra Małgorzata Kwiatkowska z medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis

(szym)
Siostra Małgorzata przyznała, że ta praca jest zarówno trudna, jak i absorbująca, ale przynosi sporo satysfakcji.
Siostra Małgorzata przyznała, że ta praca jest zarówno trudna, jak i absorbująca, ale przynosi sporo satysfakcji. Urząd Marszałkowski w Toruniu
Siostra Małgorzata Kwiatkowska, wieloletnia dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie w Kamieniu Krajeńskim otrzymała najwyższe odznaczenie wojewódzkie. Medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis wręczył jej marszałek Piotr Całbecki.

Zakonnica ze wspomnianą placówką była związana przez prawie 30 lat. Od dziesięciu lat była jej dyrektorem. Właśnie przeszła na emeryturę. Opieka dotyczyła nie tylko samych podopiecznych, lecz także ich rodzin.

- Kamieński DPS był w tym czasie profesjonalnie zarządzany; siostra dyrektor potrafiła umiejętnie ułożyć relację zarówno z administracją, jak i sponsorami - mówi Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Nagrodzona przyznała, że ta praca jest zarówno trudna, jak i absorbująca, ale przynosi sporo satysfakcji. - Praca z ludźmi z niepełnosprawnością intelektualną jest niezwykle absorbująca i trudna, ale daje satysfakcję. Nie ukrywam, że wypalenie zawodowe nie jest nam obce - także z tej prostej przyczyny, że tego typu działalność nie cieszy się szczególnym zainteresowaniem, nie przynosi wymiernych efektów. Trzeba odejść albo dać z siebie wszystko. To praca dla pasjonatów, czyli ludzi o wielkim sercu, miłości i empatii. Nie sposób inaczej jak tylko ofiarnie i z miłością wykonywać swoje obowiązki, z uśmiechem na ustach, mimo wszystko - powiedziała siostra Małgorzata. Cytat pochodzi z wywiadu udzielonego dla portalu kujawsko-pomorskie.pl.

DPS w Kamieniu Krajeńskim prowadzony jest przez Siostry św. Elżbiety. Mieszka w nim pięćdziesiąt chłopców i dziewcząt z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, znacznym i umiarkowanym, a także z zaburzeniami sprzężonymi (autyzm, ślepota, schizofrenia, mózgowe porażenie dziecięce). Mieszkańcy DPS-u mają od 2 do 30 lat. DPS oprócz całodobowej opieki zapewnia także: rehabilitację, rewalidację, edukację i terapię. Potrzeby duchowe zaspokajają m.in. poprzez gamę zajęć specjalistyczno-leczniczych, terapeutycznych, kulturalnych, sportowych i religijnych.

Dla tej placówki w ubiegłym roku zbierano pieniądze podczas Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego.

Pogoda na dzień (09.01.2018) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska