Budowa drugiego skateparku w Toruniu ruszyła na początku wakacji. Nowy skatepark ma 468,5 mkw. Jest odgrodzony od ulicy oraz torowiska. Wylano betonową nawierzchnię, ustawiono raile i boksy, ogrodzenie oraz wykonano dojścia do obiektu.
- Nareszcie doczekaliśmy się porządnego parku - cieszy się Adam i Mikołaj, którzy na desce spędzają cały wolny czas. - Takich miejsc powinno być w mieście znacznie więcej.
Czytaj również: Toruń. Piąty element? To deskorolka!
Raj dla miłośników deski
To drugi stały skatepark w Toruniu. Pierwszy mieści się na Rubinkowie, przy ul. Rydygiera. Miasto chwali się, że jest jednym z najnowocześniejszych takich obiektów w Polsce. Banki, quartery, pool-basen, rail - to tylko niektóre z urządzeń, na których można poszaleć. Miłośnicy deskorolek i BMX-ów mają do dyspozycji powierzchnię o 37 metrów długości i 17,5 m szerokości, a wysokość urządzeń do 1,6 m.
Oprócz tego sprzęty dla miłośników deski znajdują się także przy Tor-Torze. Ten obiekt nie spełnia jednak ani wymagań korzystających, ani standardów bezpieczeństwa. Dlatego obiekt zostanie rozebrany. W tym miejscu powstaną parkingi.
Szukamy miejsca dla skateparków
Miasto jednak zapowiada, że będzie rozglądać za terenem w pobliżu Tor-Toru, by zrobić tam obiekt z prawdziwego zdarzenia. Być może takie miejsce powstanie przy hali widowiskowo-sportowej.
- Mamy tam jeszcze działki, niewykluczone więc, że w tej lokalizacji znajdziemy odpowiedni teren dla skateparku - mówi Jarosław Więckowski, szef wydziału sportu i turystyki.
Miasto szykuje też inne miejsca pod kolejne obiekty. Następnym celem będzie budowa parku przy ul. Olsztyńskiej. Na razie nie jest ustalone, kiedy konkretnie zostanie on udostępniony.
- Będziemy też rozglądać się za kolejnymi lokalizacjami odpowiednimi dla tego typu instalacji - mówi Więckowski. - Chcemy, żeby były to miejsca, które nie kolidują z blokami i domami. Będziemy wykorzystywać tereny podobne do tego przy ul. Chrobrego.
Inwestycja w tym miejscu kosztowała miasto 170 tys. zł. Skatepark na Rubinkowie był o wiele droży: 490 tys. zł. Dziś gminy, nawet znacznie mniejsze od Torunia, stawiają na rozwój tego typu obiektów. Przykładem jest choćby nowoczesny park w Kowalewie Pomorskim.
Czytaj e-wydanie »