Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skimming. Jak uratować swoją kartę płatniczą przed złodziejem?

Oprac. na podstawie KWP w Lublinie
Karty mogą być kopiowane w sklepach, restauracjach, na stacjach benzynowych, w zasadzie w każdym punkcie gdzie można dokonywać płatności kartami.
Karty mogą być kopiowane w sklepach, restauracjach, na stacjach benzynowych, w zasadzie w każdym punkcie gdzie można dokonywać płatności kartami.
Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej ostrzegają: Coraz częściej dochodzi do przestępstw z wykorzystaniem elektronicznych kart płatniczych polegających na tzw. „skimming” i ”phishing”. Szczególnie teraz, przed feriami, policjanci radzą użytkownikom kart, jak bronić się przed tego rodzaju oszustwami i jak postąpić, gdy padniemy ich ofiarą.

Pod koniec grudnia do policjantów jednego z polskich komisariatów zgłosiła się kobieta. Za złożyła zawiadomienie o przestępstwie. Z jej konta nieustalony dotychczas sprawca wypłacił pieniądze za pośrednictwem karty bankomatowej. Jak ustalono wypłata nastąpiła na Sri Lance – Polka nigdy tam nie była.

Czytaj też: Odcisk palca zamiast PIN i bankomat wypłaci pieniądze

W minionym roku kobieta kilkakrotnie wyjeżdżała poza granice naszego kraju. Będąc w podróży wypłacał swoje pieniądze z bankomatów w kilku krajach: na Ukrainie, w Belgii oraz w Chorwacji. Prawdopodobnie podczas jednej z takich transakcji doszło do „zeskimowana” karty bankomatowej. Zgodnie z sugestią banku kobieta zablokowała kartę w celu uniemożliwienia dalszych wypłat.

W związku ze zbliżającymi się feriami a także wypoczynkiem poza granicami naszego kraju policjanci radzą użytkownikom kart, jak bronić się przed tego rodzaju oszustwami i jak postąpić, gdy padniemy ich ofiarą.

„Skimming” to termin zaczerpnięty z języka angielskiego i odnosi się do przestępczego wykorzystania kart płatniczych. Przestępstwo to polega na bezprawnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty bankowej (bankomatowej, płatniczej, kredytowej itp.) w celu wytworzenia duplikatu oryginalnej karty, która w środowisku elektronicznym zachowywać się będzie identycznie jak karta oryginalna. Transakcje dokonane przy użyciu kopii kart obciążają prawowitego posiadacza karty, niejednokrotnie przy jego nieświadomości.

Karty mogą być kopiowane w sklepach, restauracjach, na stacjach benzynowych, w zasadzie w każdym punkcie gdzie można dokonywać płatności kartami. Nieuczciwy sprzedawca może skopiować pasek karty na zapleczu, pod ladą, a nawet na oczach nieświadomego klienta. Szczególnie groźną odmianą skimmingu jest skimming bankomatowy. W tym przypadku przestępcy instalują specjalistyczne urządzenia, służące do pozyskiwania danych z paska magnetycznego kart oraz kodów „PIN”. Urządzenia te mogą być montowane zarówno na bankomatach, jak i w ich wnętrzu.

Istotnymi elementami, na jakie należy zwrócić uwagę przy bankomacie są:

- wlot urządzenia do obsługi karty płatniczej sprawdźmy czy nie widać zewnętrznych urządzeń,

- klawiatura do autoryzacji transakcji kodem „PIN”, - sprawdźmy czy nie odbiega od autentycznej swoim wyglądem,

- górna część bankomatu – różnego rodzaju listwy i nakładki z logo kart płatniczych, gadżety z logo bankomatu; mogą one ukrywać miniaturową kamerę, która skierowana na klawiaturę bankomatu ma za zadanie „zarejestrować” wprowadzany kod „PIN”. – zakrywajmy dłońmi klawiatury podczas wpisywania numeru pin karty.

Czytaj też: Banki. Oto, jak walczą o bogatych klientów

Jeśli stwierdzimy, że staliśmy się ofiarą skimmingu:

Jeśli zauważymy na bankowym wyciągu transakcje, których nie wykonaliśmy, natychmiast trzeba powiadomić o tym bank oraz zastrzec kartę płatniczą. Należy też sprawdzać stan naszych rachunków, do których są dołączone karty, nawet kilka razy w miesiącu. Nawet jeżeli na wyciągu bankowym pojawi się niewielka kwota salda, powinniśmy to sprawdzić. Przestępcy często testują karty płatnicze początkowo kradnąc małe kwoty.

W sytuacji, gdy jesteśmy przekonani, że padliśmy ofiarą przestępstwa, należy o tym powiadomić policję.

Źródło: Strefa Biznesu Dziennik Wschodni

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska