Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza 3 - odcinek 33

To już trzecia w dopiero co rozpoczętym roku impreza członków i sympatyków Sekcji Turystyki Kajakowej Regionalnego Towarzystwa Wioślarskiego Lotto – Bydgostia. Najpierw było powitanie Nowego Roku i krótki rejs po bydgoskiej Brdzie, potem Spływ Trzech Króli na Drwęcy i wreszcie moczenie wioseł na 26-kilometrowym odcinku z Gościeradza do Bydgoszczy.
Na starcie przy moście Gościeradz – Samociążek staje siedmioro doświadczonych kajakarzy i w tym składzie szczęśliwie dociera do mety w niezłym tempie - średnia 7 km na godz.
Na trasie są dwa jeziora zaporowe i konieczność pokonania (z przenoszeniem kajaków) stopni wodnych w Tryszczynie i Smukale Dolnej oraz w centrum Bydgoszczy z Młynówki na Brdę skanalizowaną.
Za to poniżej stałych przeszkód uwolniona z nich rzeka płynie bystro i to pomimo niskiego poziomu. Za zaporą w Tryszczynie na kamienistej rafie tworzy się duże bystrze o wysokich, załamujących się falach. Kilka kolejnych bystrzyn, aczkolwiek nie tak agresywnych, znajduje się poniżej Smukały.
To też może Cię zainteresować
Ale bujanie się na takiej fali na szybkim nurcie niczym w górach to czysta frajda dla rasowych wodniaków. Gdybyż przyszło nam płynąć w przeciwnym kierunku, to zamiast podziwiania zimowych krajobrazów trzeba by było pogonić do akcji każde włókno mięśniowe, rozgrzać je do czerwoności.
Mimo to pokonanie 26 km na tym odcinku jakiegoś tempa i wysiłku wymaga, by do celu dotrzeć bezpiecznie jeszcze za dnia.
Płyną szlakiem energetyków przez Bory Tucholskie
Zimą Brda wręcz kipi energią kajakarzy – w piątek 14 stycznia na starcie pod zaporą w Mylofie stanęło 85 kajakarzy z całej Polski, by w trzy dni dopłynąć do Piły Młyn (56 km). Ta impreza kultywuje tradycję Międzynarodowych Zimowych Spływów Kajakowych Energetyków na Brdzie. Teraz zaś została nazwana przez jej komandora Grzegorza Rajewskiego Spływem Miłośników Zimowego Energetyka. W pandemii z organizacji tego popularnego spływu wycofał się PGE Energia Ciepła - Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy.
Będą też inne zimowe spływy
W dniach 28–30 stycznia odbędzie się Klubowy Zimowy Spływ Kajakowy Drwęcą z Brodnicy do Golubia – Dobrzynia (43 km), który organizuje Klub Turystyki Kajakowej „Arka V” Oddziału Wojskowego PTTK przy Klubie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.
W lutym (dokładnej daty jeszcze nie podano) planowany jest XXV Jubileuszowy Ogólnopolski Zimowy Spływ Kajakowy Wda 2022 im. Bolesława Białkowskiego na odcinku Szlaga – Tleń (32 km). Organizuje go Klub Turystów Wodnych „Celuloza” w Świeciu nad Wisłą.
To też może Cię zainteresować
57. Międzynarodowy Zimowy Spływ Kajakowy na Brdzie im. Jerzego Korka z Mylofu do Piły Młyn (57 km) odbędzie się w dniach 3-6 marca. Organizatorem jest tradycyjnie Klub Turystyki Kajakowej „Bractwo Wodne” przy Oddziale Miejskim PTTK w Bydgoszczy.
Ostatnią imprezą o tej porze roku, na którą często wybierają się wodniacy z Kujaw i Pomorza jest „Zimowa Wełna” z Rogoźna do Obornik (34 km) w dniach 4-6 marca. To spływ Klubu Turystyki Kajakowej „Zimorodek” Oddziału PTTK w Wągrowcu.
Skoro jest zima - płyniemy bystrzynami Brdy z Gościeradza do...