Celem projektu organizowanego przez Specjalistyczny Szpital Miejski im. M. Kopernika w Toruniu jest zwiększenie udziału mieszkańców województwa w wieku aktywności zawodowej w programach profilaktycznych ukierunkowanych na wykrywanie raka jelita grubego, co pozytywnie wpłynie na poprawę wykrywalności zachorowalności w tym obszarze.
Grupą docelową programu są osoby powyżej 50 roku życia, pracujące, szczególnie narażone na wystąpienie czynników negatywnie wpływających na stan zdrowia w miejscu pracy oraz osoby pozostające bez pracy z przyczyn dotyczących stanu zdrowia spełniające jeden z warunków:
- w wieku 50-65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
- w wieku 40-49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
- w wieku 25-49 lat, z rodzin, w których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością (HNPCC). W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny HNPCC w poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego.
Rejestrować na badania należy się osobiście w budynku Pracowni Endoskopowej Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. M. Kopernika w godz. 11.30-14.30 przy ul. Stefana Batorego 17/19 w Toruniu. Uczestnicy projektu mogą starać się o uzyskanie zwrotu kosztów poniesionych na dojazd z miejsca zamieszkania do miejsca wykonania badania oraz w zwrot kosztów opieki nad osobami niesamodzielnymi.
W czwartek, 29 sierpnia o godzinie 16 w Miejskim Centrum Kultury przy ulicy Parkowej 3 w Aleksandrowie Kujawskim odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące profilaktyki raka jelita grubego. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 509 926 607.
