Małgosia chodzi do trzeciej klasy XVII LO dla młodzieży słabosłyszącej, które funkcjonuje w Zespole Szkół nr 7 na bydgoskim osiedle Błonie. W skład tej placówki wchodzą jeszcze SP 48 z oddziałami dla dzieci słabosłyszących i Gimnazjum nr 36 dla słabosłyszących.
- Mamy więc uczniów, którzy są w naszej szkole od zerówki aż do końca liceum - mówi Piotr Żłobiński, dyrektor ZS nr 7. - Odwiedzają nas studiujący absolwenci, a niektórzy tu przychodzą na praktyki studenckie. Ostatnio jedna z absolwentek zaprosiła nas na ślub. W szkole panuje bowiem rodzinna atmosfera, a uczniowie i nauczyciele są ze sobą bardzo zżyci.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Dzieci w szkole mają nauczyć się przede wszystkim mówić. Tak, aby mogły porozumieć się z innymi ludźmi. Dlatego nauczyciele - specjaliści kładą nacisk na opanowanie mowy werbalnej. Klasy liczą maksymalnie 10 osób, co pozwala na indywidualne podejście do ucznia.
W klasie, do której chodzi Małgosia, jest 5 uczniów. Wśród nich Wojtek Rutkowski, który po maturze chciałby studiować informatykę na UKW w Bydgoszczy. - W tej szkole nauczyciele mają dla nas czas. Gdy czegoś nie rozumiemy, bez problemów wszystko wytłumaczą. Nie tak, jak w szkole masowej - mówi.
Aby móc uczyć się w ZS nr 7, trzeba dopełnić formalności, m.in. mieć orzeczenie o niepełnosprawności wystawione przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną. - Wszystkiego na temat warunków, jakie trzeba spełnić, będzie można dowiedzieć się na drzwiach otwartych, które organizujemy w najbliższy czwartek w godz. 16-18 - zaprasza Piotr Żłobiński.
INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju - 20 kwietnia 2017.