"Śladowcy", którzy od kilku lat badają historię Kamienia, tym razem zajęli się granicą polsko-niemiecką przebiegającą w pobliżu miejscowości Witkowo i Stare Gronowo.
Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Kamieniu oraz Szkoły Podstawowej w Starym Gronowie dzięki dofinansowaniu od Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, koronowskiego Banku Spółdzielczego i burmistrza Kamienia przez kilka miesięcy w ramach projektu "Granica" poznawali nie tylko historię, ale też doskonalili inne umiejętności. Pieniądze na projekt pozyskali uczniowie Paweł Zagórski, Aleksandra Skiba i Magdalena Starsiak.
- W ramach projektu odbyły się warsztaty informatyczne, turystyczne, plastyczne, teatralne - wyjaśnia Aleksander Atamański, koordynator projektu "Granica". - Młodzież ukryła wzdłuż dawnej granicy skrzynki geocaschingowe, których położenie w dniu 10 czerwca będzie dostępne na stronie internetowej www.opencaching.pl. To zabawa dla odkrywców. Najważniejsze jednak, że "Śladowcy" dotarli do świadków.
Przeprowadzili wiele rozmów, zdobyli ciekawe zdjęcia i informacje o relacjach panujących w przygranicznej strefie.
Jutro przedstawią dorobek pracy. Pokażą prezentację, wystąpi teatr szkolny "Bez Nazwy" z przedstawieniem "Granice". Będzie też wystawa w hali sportowej. Jej otwarcie łączy się także z obchodami 650-lecia nadania praw miejskich. - To historia miasteczka i okolic - zebrana przez "Śladowców" od 2005 roku - dodaje Atamański. - Będzie można obejrzeć ponad 250 zdjęć.