Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sławy nefrologii w Toruniu

Beata Korzeniewska.
Ponad 200 lekarzy specjalistów przyjedzie dziś do Torunia, by wziąć udział w VI Konferencji Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej.

     Lekarze specjaliści przez dwa najbliższe dni będą dyskutować na temat chorób nerek. Miejsce konferencji nie jest przypadkowe, bo właśnie w Toruniu znajduje się jedyny w województwie Ośrodek Chorób Nerek i Dializoterapii Pediatrycznej. Istnieje już 15 lat. - Leczymy tu wszystkie choroby nerek i ich następstwa - mówi dr Roman Stankiewicz, z-ca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Dziecięcego, przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji. - Pierwsze dializy były wykonywane w 1989 r., a od dwóch lat wykonujemy też biopsję nerki. Do tej pory dzieci musiały jeździć do Gdańska czy Warszawy.
     _W ośrodku wykonuje się ok. 30 biopsji rocznie. - _Leczymy również wszystkie ostre stany niewydolności nerek, które wymagają leczenia nerkozastępczego
- dodaje dr Stankiewicz. - Przyjeżdżają do nas pacjenci z całego województwa. Takiego leczenia wymaga ok. 50 dzieci rocznie.
     _Obecnie na oddziale jest dwójka pacjentów, czworo jest dializowanych. - _Mamy nadzieję, że oddział się powiększy, poprawią się także warunki do dializ
- mówi Stankiewicz. - Posiadamy bardzo dobry sprzęt, gdyż wsparła nas kilka lat temu WOŚP, dzięki czemu jest to oddział na poziomie klinicznym. Brakuje jednak sprzętu codziennego użytku.
     _W ogólnopolskiej konferencji, której przygotowanie zleciło naszym lekarzom Polskie Towarzystwo Nefrologii Dziecięcej wezmą udział specjaliści ze wszystkich klinik w Polsce. - _Przyjadą sławy z zakresu nefrologii, jak prof. Grenda, prof. Wyszyńska, prof. Sieniawska
- wylicza dr Stankiewicz. - Choroby nerek to drugie co do częstości zachorowanie wieku niemowlęcego po infekcjach dróg oddechowych. Natomiast kłębuszkowe zapalenia nerek, które są głównym tematem konferencji leczone są weryfikacji biopsyjnej. Będziemy wymieniać się doświadczeniami i spostrzeżeniami.
     _Zapada na nie od 30 do 50 pacjentów na 1000 tys. populacji dziecięcej. Co roku ok. 30 do 50 dzieci w Polsce wchodzi w leczenie dializami. Pacjent musi być dializowany średnio trzy razy w tygodniu.
     Jedynym sposobem, by dziecko mogło wrócić do normalnego życia jest często przeszczep nerki. Można wykonać go w Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie tego rodzaju zabiegów wykonuje się ok. 40. Na przeszczep trzeba często długo czekać. - _Ostatnio mieliśmy pacjenta, któremu udało się to po 15 latach
- kończy dr Stankiewicz.
     

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska