- Przykładem jest odrestaurowana, zabytkowa Poniatówka i jej otoczenie, które dzisiaj stanowią całość pod nazwą Centrum Kultury i Tradycji - wylicza Katarzyna Orłowska z chełmżyńskiego urzędu gminy. W tym przedsięwzięciu pomogły m.in fundusze z Lokalnej Grupy Działania Ziemia Gotyku. - Dochodzą do tego również projekty tzw. miękkie, które zaprocentowały ciekawymi inicjatywami z udziałem samych mieszkańców - dodaje Orłowska. - Podjęły się ich Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża i miejscowa biblioteka samorządowa.
Wśród tych inicjatyw był choćby zespół „Polskie kwiaty". W zrealizowaniu pomysłu pomogły środki z tzw. małego projektu LGD.
Co dokładnie robili Ślązacy pod Chełmżą? Goście odwiedzili przedszkolaków, zobaczyli odnowioną pastorówkę, bibliotekę, nowy amfiteatr i pracownię „Malwa".
NA OGLĄDANIU SIĘ NIE SKOŃCZYŁO
Ślązacy wzięli udział w warsztatach w pracowni rękodzieła artystycznego i ludowego. Efekty ich pracy można zobaczyć na www.gminachelmza.pl.
Zelgno było jednym z punktów, które odwiedzili goście. Grupa LGD z Dolnego Śląska gościła bowiem na obszarze LGD Ziemia Gotyku.
Ten teren obejmuje gminy wiejskie Chełmża, Łysomice, Łubianka i Papowo Biskupie. LGD Ziemia Gotyku aktywizuje mieszkańców - podejmuje inicjatywy dotyczące edukacji przedszkolnej czy działania w zakresie kultury, turystyki, promowania tradycyjnych produktów i zwyczajów.