Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Służby ratunkowe w Kujawsko-Pomorskiem są już gotowe, aby wakacje były bezpieczne

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Ratownicy wodni i wszystkie inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo podczas wakacji w naszym regionie potwierdzają swą gotowość. Bo ostatni dzwonek rozbrzmieje w szkołach już w piątek
Ratownicy wodni i wszystkie inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo podczas wakacji w naszym regionie potwierdzają swą gotowość. Bo ostatni dzwonek rozbrzmieje w szkołach już w piątek Marek Weckwerth
W tym roku w regionie utonęło już 10 osób, a zapowiedź upalnego weekendu i rozpoczynających się wakacji wzbudzają niepokój służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

- Przez nami wakacje, na które chyba najbardziej czekali najmłodsi, ale też całe rodziny, zwłaszcza po dwóch latach pandemii, która ograniczała ich możliwości. Dlatego tak ważne jest teraz dobre zabezpieczenie miejsc wypoczynku w Kujawsko-Pomorskiem – mówił przed środową odprawą służb uczestniczących w akcji „Bezpieczne Wakacje” wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Wojewoda zapewnił, że służby przygotowują się to tego zadania od kilku miesięcy i korzystają też z doświadczeń ostatnich lat. Nastawiają się oczywiście na nadzór nad wypoczynkiem nad wodą, ale także na kontrolę transportu zbiorowego - autobusów i autokarów jadących na wycieczki i obozy.

- Od wielu lat siłą naszych działań jest kooperacja i wymiana doświadczeń między wszystkimi służbami. Uważam, że dobrze jesteśmy przygotowani do sezonu, jednak cały czas musimy dbać o to, aby nasze pociechy były bezpieczne. Największym zagrożeniem nad wodą jest oczywiście alkohol. Niemal wszystkie utonięcia w naszym regionie spowodowane są jego nadużywaniem i na ten problem będziemy zwracać szczególną uwagę- zapewnił Mikołaj Bogdanowicz.

Więcej policjantów na posterunkach wodnych

Podczas wakacji nadzór nad wypoczynkiem nad wodą zwiększa policja. W regionie są 3 stałe posterunki wodne: w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku, ale z Komendy Wojewódzkiej delegowanych będzie na wnioski poszczególnych jednostek 24 funkcjonariuszy.
Jak zapewnił insp. Mirosław Elszkowski, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy, będą nadzorować bezpieczeństwo dzieci i młodzieży przebywających na obozach, koloniach o półkoloniach. Problemem nasilającym się co weekend jest ruch kołowy i dlatego policjanci będą się starać go upłynniać i panować nad bezpieczeństwem podróżujących. W sobotę na MOP-ie autostrady A1 w Nowej Wsi rozpocznie się akcja prewencyjna.

Inspektor zachęca, aby zgłaszać policji wszelkie przejawy naruszenia bezpieczeństwa.

To też może Cię zainteresować

W akcję „Bezpieczne Wakacje” włączają się także strażacy. St. bryg. Marek Rusoń, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Toruniu, przypomniał że w tym roku prowadzono szkolenia społeczeństwa z zakresu bezpieczeństwa nad wodą w sześciu salach edukacyjnych „Ognik”, które znajdują się przy komendach powiatowych i miejskich PSP. Strażacy będą też kontrolować miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży.

Ratownicy już na patrolach

Maciej Banachowski, prezes WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego, zapewnił że ratownicy prowadzą już na bieżąco patrole najbardziej popularnych akwenów w regionie i mają całodobowe dyżury.

- Apelujemy o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa, o nie spożywanie alkoholu, unikanie brawury, nie wypływanie na środek akwenu. Apelujemy aby wypoczywać na strzeżonych kąpieliskach i miejscach wykorzystywanych okazjonalnie do kąpieli, gdzie także jest nadzór ratowników – mówił Banachowski.

Zwrócił uwagę na wzrost zainteresowania turystyką i rekreacją wodą, a zwłaszcza motorowodną. Stąd kolejny apel do sterników łodzi motorowych i skuterów, aby nie podpływali do kąpielisk. Muszą też pamiętać o zakładaniu kamizelek asekuracyjnych, a znajdującym się pod ich opieką dzieciom kamizelek ratunkowych.

Ostatni weekend udowodnił, że kwestie bezpieczeństw nie są do końca przestrzegane. Mocno wiało i służby ratunkowe musiały udzielać pomocy żeglarzom, zwłaszcza na Zalewie Koronowskim.

- Ostatnio wyszkoliliśmy 300 nowych ratowników i większość z nich podejmie pracę na kąpieliskach. Mamy problemy z naborem ratowników tylko na jednym kąpielisku w powiecie brodnickim - dodał Banachowski.

W regionie mamy 42 kąpieliska

W wakacje ważna rola przypada również sanepidowi. Ten zbadał jakość wody i pozwolił na użytkowanie w naszym regionie 42 kąpielisk.

- Chcę zaprosić do korzystania z Serwisu Kąpieliskowego Głównego Inspektoratu Sanitarnego, gdzie poza ewidencją kąpielisk, znajdują się istotne informacje na temat funkcjonowania danego obiektu, jego infrastruktury i aktualnej jakości wody – zachęcała Dorota Janużyk- Rutecka, zastępca wojewódzkiego inspektora sanitarnego w w Bydgoszczy.

To też może Cię zainteresować

Służby sanitarne będą także sprawować nadzór nad miejscami wypoczynku letniego dzieci i młodzieży, a także dorosłych. Przyglądać się będą obiektom, w którym produkuje się żywość, wprowadza w obrót i gdzie następuje konsumpcja, bo z praktyki wynika, że mogą to być główne źródła zatruć pokarmowych i nieprzyjemności podczas wakacji.

Pracownicy sanepidu będą też udzielać porad podczas festynów na temat zdrowego stylu życia, profilaktyki chorób zakaźnych oraz uzależnień.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska