Ministerstwo Finansów zapewniło, że pieniądze ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej znajdą się. Na razie jednak nie wiadomo, ile ich potrzeba na tę inwestycję. Wiadomo natomiast, że modernizacja obiektów hydrotechnicznych na terenie Bydgoszczy ma się zakończyć do roku 2016.
Do zrobienia jest dużo: kapitalne remonty śluz: Okole, Czyżkówko, Prądy i Osowa Góra, i wszystkich zabudowań. Dodatkowo przy śluzach Prądy i Osowa Góra wyremontowane zostaną mosty na lokalnych drogach.
Przewiduje się remonty wszystkich elementów konstrukcji śluz oraz kanałów obiegowych, wymianę instalacji zasilającej maszynownię i systemów sterowania oraz silników napędzających wrota i zasuwy. Trzeba będzie też zregenerować koła zębate i przekładnie napędów.
Przeczytaj również: Jak budowano Kanał Bydgoski
Wszystkie prace (nawet te projektowe) będą się odbywać pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków, bowiem od roku 2005 kanał jest wpisany do rejestru zabytków województwa kujawsko-pomorskiego. - Po opracowaniu dokumentacji technicznej, w pierwszej kolejności wyremontowana zostanie śluza Okole wraz zabudowaniami. Następnie remontowane będą pozostałe śluzy wraz z obiektami towarzyszącymi - wyjaśnia Anna Małysz, rzecznik prasowy RZGW w Poznaniu.
Remonty są konieczne, bo śluzy oddano do użytku w latach 1914-1915, przy okazji przebudowy (poszerzenia i pogłębienia) kanału. Od tamtego czasu, a mowa jeszcze o zaborze niemieckim, śluzy przechodziły tylko doraźne naprawy i często się psuły. W ubiegłym roku dwóm śluzom Okole i Czyżkówko groziła wręcz katastrofa budowlana i ich wrota trzeba było pilnie wzmocnić.
Czytaj również: Zobacz oryginalne plany śluzy Okole
W sierpniu tego roku ma się rozpocząć remont znajdującej się na skanalizowanej Brdzie śluzy Miejskiej oraz jazu Farnego, którymi administruje RZGW w Gdańsku. Trwa także remont zabytkowej śluzy Brdyujście.
Niedawno zwiedzającym udostępniono także odkopaną częściowo starą śluzę trapezową w samym centrum Bydgoszczy przy ul. Marcinkowskiego.
Czytaj e-wydanie »