Dokładniej ten termin to 30 listopada 2024 roku. Wydarzenie, tak jak w minionych sezonach, cieszy się dużym zainteresowaniem nauczycieli i uczniów szkół znajdujących się w Regionie Wodnym Noteci, czyli administrowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) „Wody Polskie” w Bydgoszczy.
Do RZGW w Bydgoszczy należy cały Region Wodny Noteci. To rozległy obszar rozciągający się od śluzy „Okole” w Bydgoszczy do miasteczka Santok przy ujściu Noteci do Warty.
Program realizowany jest w całym kraju przez poszczególne RZGW (11 jednostek Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”). Z każdym rokiem do programu włącza się kilkaset placówek oświatowych . W ubiegłym roku było to ponad 400 szkół podstawowych. Nowa odsłona programu potrwa do 30 czerwca 2025 roku.
To też może Cię zainteresować
Hasło "Aktywni Błękitni – Szkoła Przyjazna Wodzie" mówi właściwie wszystko: szkoły przystępujące do programu powinny być aktywne i świadome w kwestii zmian klimatu oraz tego, co trzeba robić, aby ten proces przynajmniej zminimalizować. Program wpłynie niewątpliwie na zwiększenie świadomość i wiedzy uczniów o tym, jak ważna jest woda.
- Program „Aktywni Błękitni” pogłębi wiedzę o racjonalnym korzystaniu z zasobów wodnych i ułatwi kształtowanie odpowiedzialnych postaw środowiskowych. Uczniowie pogłębią też swoją wiedzę na temat hydrotechniki, czyli budowli wodnych – zachęca Edyta Nowacka, rzecznik prasowa RZGW „Wody Polskie” w Bydgoszczy.
Dodaje, że w dobie postępujących zmian klimatycznych edukacja wodna jest wręcz koniecznością, ponieważ nasze codzienne przyzwyczajenia wpływają na stan wód i środowisko zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Będzie zwiedzanie śluz i będą zajęcia z ratownikami
Regionalny zarząd w Bydgoszczy umożliwia uczniom i nauczycielom zwiedzanie najciekawszych budowli na Kanale Bydgoskim, Kanale Górnonoteckim i skanalizowanej Noteci. Są to w większości obiekty zabytkowe, ale systematycznie rewitalizowane i dzięki temu mogą służyć wodniakom przez kolejne lata. To także dziedzictwo kulturowe i świadectwo wybitnej myśli inżynieryjnej.
W ramach programu w szkołach odbywać się będą lekcje z ekspertami „Wód Polskich”. Uczestnikom programu zapewniony będzie dostęp do bezpłatnych materiałów dydaktycznych, jak scenariusze lekcji, prezentacje czy filmy o wodzie – na podstawie których nauczyciele mogą indywidualnie prowadzić zajęcia.
Uczniowie uczestniczyć będą w zajęciach z bezpiecznego zachowania nad wodą i udzielania pierwszej pomocy, które przeprowadzą ratownicy WOPR, strażacy i policjanci.
W sezonie wiosenno-letnim i wczesną jesienią RZGW w Bydgoszczy zorganizuje też wiele wydarzeń plenerowych, podczas których uczestnicy będą mogli zobaczyć z bliska sprzęt, z którego na co dzień korzystają służby ratownicze.
* W Bydgoszczy koordynatorem programu jest Monika Matowska, e-mail: [email protected]
