W Bydgoszczy awarii uległy mechanizmy sterowania wrotami śluzy Miejskiej na Brdzie i Czyżkówko na Kanale Bydgoskim, z kolei w śluzach Nakło Wschód i Józefinki na tym samym kanale jest tak mało wody, że wrót nie można uruchomić.
W szczycie sezonu
Wodniacy, czy to spływający Brdą do centrum Bydgoszczy czy też płynący Kanałem Bydgoskim i Górnonoteckim są oburzeni – przypominają, że mamy szczyt sezonu letniego, ruch na wodzie w tym roku jest większy niż w minionych (ze względu na pandemię i fakt, że większość rodaków została w Polsce), a tymczasem administracja wodna podchodzi do problemu ze stoickim spokojem.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej „Wody Polskie” w Gdańsku, który administruje m.in. śluzą Miejska w Bydgoszczy przyznaje, że w regionie Dolnej Wisły obserwowany jest wzmożony ruch turystyczny. Szczególną popularnością cieszą się houseboaty. Wśród przepływających turystów spotkane są rodziny z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Czech.
Spływ za spływem
- Jeśli mówimy o konieczności jeszcze większej promocji Bydgoszczy, której walorami są Brda, Wisła, kanały Bydgoski i Górnonotecki, to coś tu nie gra. Jeśli zdamy sobie sprawę, że w tym roku Brdą płynie spływ za spływem i nie ma już w wypożyczalniach wolnych kajaków, to obrazuje skalę problemu – wyjaśnia Robert Bazela, właściciel przystani „Zimne Wody” nad Brdą w Bydgoszczy, organizator spływów.- Niektórzy, w tym turyści zagraniczni, przyjeżdżają do nas tylko po to, aby zobaczyć śluzy. Większość chce zobaczyć jak działają z pokładu kajaka.
Zdaniem Roberta Bazeli, awaria śluzy Miejskiej (oddana do użytku w 1915 r.) jest o tyle dziwna, że kilka lat temu przeszła kapitalny remont za 12 mln zł i już się psuje. To świadczy o jakości remontu.
Kajakarze radzą sobie
- Rozumiemy pretensje wodniaków. Robimy wszystko, aby jak najszybciej usunąć awarię na śluzie Czyżkówko, ale na niedostatek wody nic poradzić nie możemy. Komunikaty o tej sytuacji są umieszczane na naszej stronie z dużym wyprzedzeniem i wiemy, że wodniacy czytają i wiedzą co się dzieje – wyjaśnia Edyta Rynkiewicz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej „Wody Polskie” w Bydgoszczy. - Operatorzy śluz informują nas, że kajakarze radzą sobie – przenoszą sprzęt. Życzylibyśmy sobie, aby w Noteci było tyle wody ile teraz płynie Brdą. Ale cóż, Noteć płynie z cierpiących na niedostatek wody Kujaw...
Plusy i minusy
- Pozytywem jest to, że od 2018 roku, gdy w życie weszło nowe Prawo Wodne, zarządzanie szlakami żeglownymi jest w jednych rękach – prezesa „Wód Polskich”. Ale trzeba 20, a może 50 lat, aby odbudować ogromne zaniedbania – komentuje kapitan Grzegorz Nadolny z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
KUP TERAZ

Pokrowiec na plecak Pack Fly Large Blaze Orange Mystery Ranch
Wodoodporny pokrowiec rozmiarze Medium. Pasuje na …
KUP TERAZ

PLECAK Urban Assault 21, Mystery Pop, OS
Zainspirowany wojskowymi plecakami szturmowymi. Te…
KUP TERAZ

ŁÓŻKO TURYSTYCZNE COT CONVERTIBLE HELINOX
Unikalny system dźwigni Helinox składa łóżko i w p…
KUP TERAZ

KIJE BIEGOWE DISTANCE 125cm ROCKLAND
Rockland Distance to kije do biegów terenowych wyk…
KUP TERAZ

KUBEK TERMICZNY THERMAL MUG LIFEVENTURE
Wszechstronny kubek termiczny. Utrzyma temperaturę…
KUP TERAZ

KIJE TREKKINGOWE RAPID CABRO ROCKLAND
Rapid Carbo uniwersalne i komfortowe w użytkowaniu…
Kajakiem pływał wśród rekinów - zobacz wywiad z Janem Skwarą