Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Śmieci coraz droższe. Podwyżki opłat w Nakle i Mroczy

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
W Nakle  posegregowane śmieci mieszkańcy oddają do osiedlowych minipszoków
W Nakle posegregowane śmieci mieszkańcy oddają do osiedlowych minipszoków Maja Stankiewicz (archiwum)
W gminie Nakło opłaty za odbiór śmieci wzrosną od 1 sierpnia. W Mroczy nowe stawki wprowadzono dopiero cztery miesiące temu, a już Rada Miejska Mroczy uchwaliła kolejne podwyżki.

Fakt, że kolejny raz w tym roku korygowana jest wysokość opłat za śmieci zbulwersowała mieszkańców gminy Mrocza, tak jak projekt uchwały w tej sprawie przygotowany na ostatnią sesję. Po podwyżce wprowadzonej 1 kwietnia mieszkańcy płacą za odbiór śmieci segregowanych 21 zł miesięcznie (wcześniej stawka wynosiła 16 zł). Piąta i następne osoby w rodzinie mają zniżkę. Płacą 10,5 zł. Mieszkańcy, którzy nie segregują odpadów obciążani są kwotą 42 zł miesięcznie (do kwietnia płacili o 10 zł mniej).

W projekcie uchwały przygotowanej na ostatnią sesję w Mroczy proponowano drastyczny wzrost opłat za śmieci. Stawka za odbiór odpadów segregowanych miała podskoczyć z 21 aż do 36 zł od osoby miesięcznie. Powodem zmian - ogromny wzrost ilości wytwarzanych odpadów.

Mieszkańcy oburzeni

Propozycja spowodowała poruszenie i gorące dyskusje. - Informacja o podwyżce wywołała wielkie oburzenie wśród mieszkańców mojego osiedla - napisał w liście do Rady Miejskiej Mroczy Patryk Korpal, przewodniczący Zarządu Osiedla „Stare Miasto”. List ten odczytano na sesji. - Ani ja, ani mieszkańcy osiedla nie zauważyli w swoich gospodarstwach domowych wzrostu ilości śmieci, przeciwnie - odkąd prowadzona jest segregacja - śmieci jest mniej o 25-50 procent. W sąsiednich gminach: Nakle, Sadkach, Kcyni, Sicienku, Sępólnie Krajeńskiem stawki oscylują między 18 - 25 zł od osoby za miesiąc. Skąd zatem w Mroczy wzrost ceny o ponad 70 procent?- pytał w liście do rajców Patryk Koropal.

Przewodniczący przyznał, że obowiązujący system gospodarowania odpadami jest zły, ale przepisy obowiązują wszystkich bez wyjątku. Najwyraźniej inne samorządy lepiej sobie z tym radzą. Protesty też w sołectwach m.in. w Ostrowie. I tu mieszkańcy nie zgadzają się z opinią, że produkują więcej śmieci.

Władze obniżyły

Na sesji wiceburmistrz Waldemar Chudzik wprowadził jednak autopoprawkę do projektu śmieciowej uchwały. Stawki zostały obniżone do 26 zł od osoby miesięcznie za odpady segregowane. Piąta i kolejne osoby zamieszkujące daną nieruchomość zapłacą 13 zł. Opłata za odbiór śmieci niesegregowanych to 52 zł od osoby miesięcznie. I na taką podwyżkę Rada Miejska Mroczy wyraziła zgodę. Wyższe stawki obowiązywać zaczną od 1 września.

- Uchwalenie takich stawek oznacza, że gmina więcej musi dołożyć do systemu. Poszukać trzeba dodatkowo pół miliona złotych - informował radę Paweł Górecki, kierownik referatu obsługi komunalnej w mroteckim magistracie.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

Ale kolejna podwyżka w gminie Mrocza już 1 stycznia 2021 r. Obowiązujące od tego dnia stawki to: 28 zł miesięcznie za śmieci segregowane (piątą kolejne osoby w rodzinie zapłacą 14 zł). Opłata za odbiór śmieci niesegregowanych wzrośnie do 56 zł.

Zmiany od sierpnia

Wcześniej, bo już 1 sierpnia stawki za odbiór śmieci podniesione zostaną w gminie Nakło. Obecnie mieszkańcy płacą 18 zł od osoby za śmieci segregowane, przy czym piąta i kolejne osoby w rodzinie płacą 9 zł. Opłata za śmieci niesegregowane to 38 zł. Za kilka dni stawki wzrosną do 23 zł od osoby (piąta i kolejne osoby zapłacą połowę). Opłata za odbiór śmieci niesegregowanych wzrośnie w gminie Nakło do 46 zł od osoby miesięcznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Odszkodowania i nowe miejsce dla działkowiczów w Trzebini

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska