Tłumy kibiców przed stadionem w Basrze stratowały fanów
Do zdarzenia doszło na placu przed Stadionem Międzynarodowym Jaza'a al-Nakhla (Palm's Trunk, czyli Płoń Palmowa) w prowincji Basra przed finałowym meczem Pucharu Zatoki Perskiej pomiędzy reprezentacjami Iraku i Omanu.

Tłumy kibiców od samego rana gromadziły się przed mogącym pomieścić 65 tysięcy widzów stadionem Palm Trunk, na którym o godzinie 19 czasu lokalnego miał zostać rozegrany finał XXV Pucharu Zatoki Perskiej, w nadziei, że obejrzą rzadki u siebie mecz reprezentacji. Kilka tysięcy osób próbowało dostać się na trybuny obiektu, ale bramy areny były otwarte tylko dla posiadaczy biletów. W rezultacie na przedstadionowym placu powstał ogromny ścisk i kibice zaczęli przepychać się w popłochu. W rezultacie doszło do wywołania paniki i stratowania fanów.
Źródła podają, że w panice zginęło co najmniej dwóch fanów, a 80 zostało rannych. Jak poinformowała oficjalna iracka agencja informacyjna, cytując źródło medyczne, część rannych znajdowała się w stanie krytycznym.
Premier Iraku poleciał na miejsce tragedii
Iracki premier, Mohammed al-Sudani, poleciał do Basry i odbył nadzwyczajne spotkanie z grupą ministrów i gubernatorem regionu.
Członek Irackiego Związku Piłkarskiego i przewodniczący komisji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo turnieju, Ghaleb al-Zemeli w rozmowie z agencją informacyjną Shafaq, powiedział, że mecz został odwołany. Wiele źródeł powiadomiło, że finał zostanie przeniesiony na inny, bliżej nieokreślony termin do innego, neutralnego kraju.
Sprzeczne informacje, dotyczące rozegrania finału
Iracki Związek Piłkarski w oficjalnym oświadczeniu powiadomił jednak, że finał Pucharu Zatoki Perskiej pomiędzy Irakiem a Omanem, który ma się rozpocząć o godzinie 19 (16:00 GMT), odbędzie się zgodnie z planem.
Gubernator Basry, Assaad al-Eidani, potwierdził, że mecz odbędzie się w mieście i nie zostanie przeniesiony do innego kraju, jak spekulowano.
Irak pierwszy raz gospodarzem turnieju od 44 lat
W półfinale Pucharu Zatoki Perskiej, w którym od 6 stycznia uczestniczy osiem krajów (Bahrajn, Kuwejt, Oman, Katar, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jemen i Irak), reprezentacja gospodarzy pokonała zespół Kataru 2:1, a Oman zwyciężył Bahrajn 1:0. Obrońcą tytułu była drużyna Bahrajnu, która w poprzednim finale wygrała z ekipą Arabii Saudyjskiej 1:0.
Po raz pierwszy od 1979 roku Irak był gospodarzem turnieju. Dziesięciolecia sankcji nałożonych na Irak uniemożliwiły temu krajowi organizację jakichkolwiek imprez sportowych.
