O tym, jak niebezpieczne bywają podróże polskimi drogami krajowymi świadczą choćby dwie tragedie z ostatnich dni.
Do pierwszej doszło we wtorek wieczorem na "piątce" niedaleko Rawicza, gdzie w zderzeniu dwóch samochodów osobowych zginęła cała rodzina, w tym dwójka dzieci w wieku czterech i sześciu lat. Nie minęła jednak doba a trzy kolejne kobiety i pięciu mężczyzn zginęło na miejscu w wypadku na krajowej "ósemce". Wszyscy jechali do pracy, w Rawie Mazowieckiej.
Tymczasem komunikacyjny szczyt na drogach dopiero przed nami. Drogowcy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad spodziewają się go w pierwszy weekend wakacji - 24-26 czerwca. Wtedy też zaplanowali "Weekend bez ofiar", czyli wielki finał akcji Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa.
- Mówimy o pewnej wizji, do osiągnięcia, której mają dążyć wszyscy, którzy poruszają się po polskich drogach. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że uzyskanie zerowej statystyki wypadków w krótkim czasie nie jest możliwe. Dążymy do tego, by stało się to w niedalekiej przyszłości - tłumaczy Andrzej Maciejewski, zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
Jednym z jego elementów akcji będzie system mobilnej informacji drogowej dla osób podróżujących samochodami w pierwszy weekend wakacji. Od 24 do 26 czerwca br. na telefony komórkowe będziemy więc otrzymywać szczegółowe raporty o aktualnej sytuacji na drogach krajowych. Informacje zostaną uzupełnione o objazdy zakorkowanych miejsc.
Aby zamówić usługę, wystarczy wysłać SMS zgłoszeniowy na numer 71551 (opłata 1 zł + VAT), a w jego treści wpisać kody województw, z których informacje chcemy otrzymywać. W jednym zgłoszeniu można umieścić do trzech kodów, oddzielając każdy z nich kropką, np. KP.DS.OP (kujawsko-pomorskie, dolnośląskie, opolskie).
Wszystkie kody można znaleźć na internetowej stronie: www.weekendbezofiar.pl
Informacje przekazywane kierowcom pochodzą z Punktów Informacji Drogowej, które działają przy wszystkich oddziałach oraz centrali Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Punkty przez 24 godziny na dobę monitorują sytuację na drogach krajowych i udzielają kierowcom informacji telefonicznej (numery dostępne są na stronie www.gdddkia.gov.pl).
Podczas ubiegłorocznego Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa wysłano do kierowców 200 tys. takich SMS-ów. Informowano w nich o stałych utrudnieniach na drodze, a także o: wypadkach, blokadach dróg spowodowanych przemarszami pielgrzymów, lokalnych podtopieniach wywołanych nawałnicami i organizowanych objazdach.
Czytaj e-wydanie »