MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sok z brzozy - kiedy i jak zbierać? Tak krok po kroku zbierzesz sok z brzozy

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Medyczne zalety soku z brzozy znane są od tysiącleci. Zawiera on glukozę, fruktozę, kwasy organiczne (cytrynowy i jabłkowy), sole mineralne, aminokwasy i peptydy. Znajduje zastosowanie w przewlekłych chorobach dróg moczowych, kamicy nerkowej, dnie moczanowej. Jak zbierać sok z brzozy? Zobaczcie w naszej galerii.
Medyczne zalety soku z brzozy znane są od tysiącleci. Zawiera on glukozę, fruktozę, kwasy organiczne (cytrynowy i jabłkowy), sole mineralne, aminokwasy i peptydy. Znajduje zastosowanie w przewlekłych chorobach dróg moczowych, kamicy nerkowej, dnie moczanowej. Jak zbierać sok z brzozy? Zobaczcie w naszej galerii. Pixabay
Oskoła, czyli sok z brzozy, to tradycyjny napitek Słowian. Już wtedy dostrzeżono jego cenne właściwości. Warto znać kilka zasad, żeby nie zmarnować cennego płynu. Zobaczcie w naszej galerii, jak ściągać sok z brzozy.

Najwięcej ciekawostek na temat drzew znają leśnicy. Portal Lasów Państwowych publikuje wiele cennych porad, m. in. zalecenia leśniczego Jarka dotyczące zbioru soku z brzozy, którego zbiór przypada na przełom lutego i marca:

- Sok z brzozy jest do zdobycia tylko wczesną wiosną, gdy rusza wegetacja roślin. Zbiera się go do naczynia po wywierceniu otworu w pniu drzewa i założeniu odpowiedniej rurki lub rynienki. Można też skośnie uciąć gałązkę i włożyć ją do butelki. Z dużego 20-letniego drzewa można otrzymać bez szkody dla rośliny 150-200 l soku. Po zebraniu soku otwór w drzewie należy silnie zakorkować.

Oskoła zawiera glukozę, fruktozę, kwasy organiczne (cytrynowy i jabłkowy), sole mineralne, aminokwasy i peptydy. Znajduje zastosowanie w przewlekłych chorobach dróg moczowych, kamicy nerkowej, dnie moczanowej - Medyczne zalety brzozy znane były od tysiącleci – zaznacza leśniczy Jarek. - Już na początku naszej ery stosowali ją chętnie Rzymianie. Wymieniana jest także w średniowiecznych zielnikach. Pożyteczne działanie mają świeże brzozowe liście oraz pączki. Oskoła była tradycyjnym napitkiem spożywanym o tej porze roku przez wszystkich Słowian. Przed II wojną światową nie było porządnej restauracji w Polsce, w której nie podawano by oskoły. Sok z brzozy był ceniony za swoje walory smakowe i gościł na większości polskich stołów. Wspomina o niej Zagłoba w „Potopie”, mówiąc, że „Radziwiłł sok brzozowy popija”.

Tak krok po kroku zbiera się sok z brzozy - lista

Leśnicy uczulają na to, że nie można działać bez zgody właściciela drzewa lub zarządcy lasu. - Leśnik pewnie chętnie wskaże brzozy, które niebawem i tak trzeba wyciąć, wykonując czyszczenia lub trzebieże – zapewnia leśniczy Jarek. Jak zbierać sok z brzozy? Zobaczcie w naszej galerii.

Źródło: Lasy Państwowe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska