Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solec. A dlaczego Kujawski?

(ale)
Rafał Kubiak, dyrektor soleckiego muzeum.
Rafał Kubiak, dyrektor soleckiego muzeum. Adam Lewandowski
Wszystko przez pocztę. Bo 90 lat temu Solców było 13. Jedni więc pisali: Bydgoski, inni: koło Torunia. Propozycji nazwy nie brakowało: Wielkopolski, Drzewny, Las, nad Wisłą. Ale taki już był...

Przed II wojną światową historycy sądzili, że Kazimierz Wielki zbudował zamek w naszym Solcu. Dziś już wiadomo, że w Solcu nad Wisłą. Ale Kujawski też przecież leży nad tą rzeką... Pomyłek było wiele.

Kilka lat temu ktoś przyjechał do Solca Kujawskiego do sanatorium. Bo nie wiedział, że jest też w Polsce Solec Zdrój.

Po odzyskaniu niepodległości po 123 latach problem z Solcami miała poczta. Kodów pocztowych wówczas jeszcze nie było. Bo do którego więc Solca słać przesyłkę, skoro było 13 miejscowości o tej samej nazwie, w tym jeden pod Drohobyczem (dziś to Ukraina).

- Trzy Solce są dziś na terenie Wielkopolski - opowiada Rafał Kubiak, dyrektor Muzeum Solca im. księcia Przemysła. - Dwa Solce i jeden Solec Nowy. Trzy w woj. mazowieckim, do tego Solec jako dzielnica Warszawy, są też dwa w woj. świętkorzyskim, po jednym w łódzkim i opolskim. Próbowano więc dookreślić nasz Solec. Jedni pisali: Bydgoski, drudzy - koło Torunia.

Przeczytaj również: W Solcu Kujawskim na chwilę cofnął się czas. Popis dały grupy rekonstrukcyjne

W roku 1906 w Dzienniku Poznańskim ks. Witold Nowakowski, proboszcz naszego Solca, opublikował pierwszą historię naszego miasta: Z dziejów miasta i parafii Solca nad Wisłą. A przecież miejscowość o takiej nazwie już wtedy była.

Jak radzono sobie z mnogością tych samych nazw w naszym Solcu? W soleckim muzeum jest papier listowy jednego z tartaków - a działało ich wówczas w mieście aż siedem, do tego była też nasycalnia drewnianych podkładów kolejowych. I w listowniku tegoż tartaku napisano: Solec Bydgoski. Inni pisali: Solec pod Toruniem. Kłopoty z nazwą miała nie tylko poczta, również administracja państwowa. Włodarze miasta zaproponowali nazwę: Solec nad Wisłą. Ale taki już był. Były też propozycje: Solec Wielkopolski, Solec Drzewny, Solec Las, Solec Przemysła, bo Przemysł nadał prawa miejskie...

Wojewoda wielkopolski - w tym województwie leżał i Solec, i Bydgoszcz- zaproponował nazwę Solec Kujawski. Włodarze miasta przystali na tę nazwę. 22 listopada 1924 roku ogłoszone zostało w tej sprawie obwieszczenie ministra spraw wewnętrznych, opublikowane 2 grudnia tego samego roku w Monitorze Polskim.

Z okazji 90-lecia zmiany nazwy Solec na Solec Kujawski Muzeum im. księcia Przemysła przygotowuje wystawę czasową poświęconą tym innym Solcom. - Nawiązaliśmy z nimi kontakt - mówi dyrektor Rafał Kubiak. - Spodziewamy się ciekawych materiałów.

Kiedy otwarcie? W marcu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska