Do tej pory Solec Kujawski miał sześciu honorowych obywateli. Niektórzy z nich przyjechali na galę wręczenia kolejnych tytułów. To Irena Santor i ks. kan. Tadeusz Zabłocki. Obecne były także żona i córka śp. Antoniego Nawrockiego, długoletniego burmistrza Solca, którego uhonorowano tytułem w 2012 r. Na kolejną taką uroczystość solecczanie czekali 11 lat.
Dwie nominacje
W piątkowy wieczór 20 października do tego elitarnego grona dołączyli: Marek Małecki i Czesław Frischke. To soleccy przedsiębiorcy, ale też osoby, które wiele robią dla lokalnej społeczności.
- Marek Małecki to biznesmen i filantrop. Jego wsparcie nie koncentruje się tylko na gminie Solec Kujawski. Zbudował Grupę Kapitałową Solbet i od lat nią kieruje odnosząc sukcesy – prezentował pierwszego z wyróżnionych Jarosław Lewandowski, prezenter TVB , który poprowadził galę.
O drugim z uhonorowanych solecczan powiedział, że pomaganie innym to dla niego moralny obowiązek. Robi to na co dzień wspierając wiele przedsięwzięć. Firma Drobex jest rodzinnym biznesem Czesława Frischke. Założył przedsiębiorstwo w latach 80. wraz z braćmi.
To Cię może również zainteresować
Więcej o nowych honorowych obywatelach uczestnicy gali dowiedzieć się mogli z filmów, które każdy z nich przygotował. Czesław Frischke przestawił swoją drogę życiową, rodzinę i biznes. Film o Marku Małeckim nakręcono z przymrużeniem oka, nawiązywał do „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy.
- Na początku byłem honorowym krwiodawcą, potem honorowym doktorem, później pierwszym honorowym przewodniczącym Solidarności. To tytuł nadany przez region toruńsko-włocławski. Teraz zwieńczenie dzieła – mówił nieco żartobliwie Marek Małecki chwilę po przyznaniu tytułu.
- Z Solcem Kujawskim moja rodzina związana jest od przedwojny. Jestem tu szczęśliwym człowiekiem – zapewniał z kolei Czesława Frischke. Dziękował Towarzystwu Miłośników Solca Kujawskiego za zgłoszenie jego kandydatury, radnym oraz władzom Solca za zatwierdzenie nominacji. Dziękował też rodzinie. - To tytuł także dla nich – podkreślił.
Zasłużeni dla gminy Solec Kujawski
Podczas uroczystości w Soleckim Centrum Kultury wręczone zostały także medale „Za zasługi dla Solca Kujawskiego” Do tej pory takich medali przyznano 30. Kto został medalistą tej jesieni?
Laureaci to: organizacja proobronna „Bizon”, Uniwersytet III Wieku w Solcu, zespół „Inwencja” działający przy Soleckim Centrum Kultury, Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Solcu Kujawskim. Medalistami zostali także Halina Franaszczuk – współzałożycielka i kierowniczka zespołu „Solecczanie” oraz Roman Guździoł, działacz kujawsko-pomorskiego WOPR. - Dzięki niemu wielu solecczan nauczyło się pływać – podkreślano na gali.
W imieniu odznaczonych głos zabrał Krzysztof Sikora, prezydent WSG w Bydgoszczy. - To zaszczyt w tak wspaniałym gronie otrzymywać wyróżnienie. Uniwersytetów III wieku naszej uczelni funkcjonuje 61 w 5. województwach. Od soleckiego większy jest tylko ten w Bydgoszczy – informował.
Goście wysłuchali również koncertów. Dwukrotnie śpiewał solecki Chór Święta Cecylia. Brawami na stojąco nagrodzono występ Zespołu Kameralnego Orkiestry Symfoników Bydgoskich pod dyr. Marka Czekały oraz śpiewaków: Justyny Gęsickiej (mezzosopran) i Krzysztofa Zimnego (tenor).
