Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solec Kujawski ma już drugi park przemysłowy

(ale)
Park przemysłowy II został uroczyście otwarty.
Park przemysłowy II został uroczyście otwarty. Adam Lewandowski
Inne gminy - przykładem Koronowo, Nakło -starają się, by powstał u nich park przemysłowy. Bez rezultatów. Solec ma już jeden jako pierwszy w Polsce - o powierzchni 36 ha. W tym tygodniu otworzył drugi o powierzchni 31 ha.

Nazwa - park przemysłowy - też narodziła się w Solcu Kujawskim. - Jesteśmy tu po raz czwarty - mówił wczoraj prowadzący spotkanie Zbigniew Stefański z soleckiego ratusza. Pierwszy raz, gdy wmurowana została tablica o rozpoczęciu budowy parku przemysłowego. Drugi - gdy oddawano go do użytku, trzeci - kiedy powstał inkubator przedsiębiorczości. I w minioną środę - na otwarcie II już parku przemysłowego w Solcu.

Inwestycje te pochłonęły, czyli kompleksowe przygotowanie terenów dla przyszłych firm - ponad 47 mln zł, w tym 30 mln z dotacji m.in. europejskich.

W pierwszym parku, który powstał w roku 2004 - działają 36 firmy. Zatrudniają ponad 700 osób. Dlatego Solec jest gminą, w której bezrobocie nie jest tak dolegliwe, jak w innych. A będzie jeszcze mniejsze, kiedy firmami zapełni się II park przemysłowy. Choć dopiero został otwarty już działają tu czterej inwestorzy.

Atutem Solca Kujawskiego - mówią - jest położenie tego miasta przy drodze krajowej nr 10 i w niewielkiej odległości od A1, bliskość Bydgoszczy (25 km) i Torunia (35 km), ważny plan zagospodarowania przestrzennego i sprawna obsługa administracyjna w soleckim ratuszu. Oraz sukcesy firm, które ulokowały się w tym mieście w I parku... Wskazują też na stworzone tu preferencyjne warunki prowadzenia firm, prężna działalność inkubatora przedsiębiorczości i pomoc, którą niesie im działające tu Regionalne Centrum Przedsiębiorczości.

Jego prezes Piotr Kubiak oraz Mirosław Gębski, współautor sukcesów tegoż centrum wczoraj uhonorowani zostali przez starostę bydgoskiego Wojciecha Porzycha medalami "Za zasługi dla powiatu bydgoskiego".

O zmarłym w zeszłym roku burmistrzu Antonim Nawrockim wspomniała burmistrz Teresa Substyk. Bo to za jego czasów rodziły się te soleckie inwestycje i to on był ich inicjatorem (Teresa Substyk była wtedy zastępcą burmistrza).

Słowa uznania i podziękowania pani burmistrz skierowała także do przedstawiciela urzędu marszałkowskiego, dzięki któremu Solce otrzymał dotacje unijne, do starosty bydgoskiego, do mieszkańców - właścicieli terenów, na których powstał park przemysłowy. Do radnych, bez akceptacji których niemożliwe byłoby powstanie tak ważnych dla miasta i gminy inwestycji.

Dziękowała też zgranemu zespołowi, który tworzą pracownicy soleckiego ratusza. To przecież z nimi, na pierwszej linii, spotykają się petenci i kontrahenci, i tworzą klimat dla przedsiębiorczych.

- Solec przyzwyczaił nas do sukcesów - mówił wczoraj starosta Wojciech Porzych. - Trudno wyobrazić sobie, że nie będzie nim także II etap soleckiego parku przemysłowego. I niech tak się stanie...

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

Czytaj e-wydanie »
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska