Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. 856 mieszkańców Kujaw i Pomorza zapłaci wyższy podatek

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Powstanie nowy państwowy fundusz celowy – Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Fundusz będzie zasilany przede wszystkim z dwóch źródeł:

* obowiązkowej składki z „przekierowania” na Fundusz części składki na Fundusz Pracy w wysokości 0,15 % podstawy składki na Fundusz Pracy,

* daniny solidarnościowej od dochodów osób fizycznych – w wysokości 4% od nadwyżki dochodów powyżej 1 mln za rok podatkowy.

Na Kujawach i Pomorzu mamy 856 milionerów, którzy od 2019 roku (pierwszy raz w 2020 roku) zapłacą wyższy podatek.

Łączne szacowane przychody Funduszu z ww. tytułów w 2019 r. wyniosą ponad 2 mld zł rocznie.

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. 856 mieszkańców Kujaw i Pomorza zapłaci wyższy podatek

Kogo obejmie nowa ustawa?

Daninę solidarnościową będą płaciły osoby fizyczne, których dochody w roku podatkowym przekroczą 1 mln zł (suma dochodów będzie pomniejszana o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne). Takich osób w 2019 r. będzie w całej Polsce ok. 25 tysięcy.

Podatek solidarnościowy od nadwyżki ponad 1 mln zł będzie wynosił 4 %. Po raz pierwszy będzie płacony od dochodów uzyskanych w 2019 r., które podatnik rozliczy składając zeznanie w 2020 r. (w terminie do 30 kwietnia).

Pieniądze wpłyną do tego samego urzędu skarbowego, w którym rozliczany jest podatek dochodowy, czyli do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika.

PILNE! Zgłoszenie numeru PESEL do CEIDG. Firmy mają czas do 19 maja! Inaczej zostaną automatycznie wykreślone z ewidencji?

Danina będzie przekazywana przez urzędy skarbowe na Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Opodatkowane daniną solidarnościową będą dochody z następujących zeznań:

1. PIT-37 - dochody krajowe z: pracy, emerytur, rent, umów zlecenia, umów o dzieło, praw majątkowych (opodatkowane według skali podatkowej),

2. PIT-36 - dochody krajowe i zagraniczne z: działalności gospodarczej, najmu, pracy, emerytur, rent, umów zlecenia, umów o dzieło, praw majątkowych (opodatkowane według skali podatkowej),

3. PIT-36L - dochody z działalności gospodarczej (opodatkowane tzw. podatkiem liniowym),

4. PIT-38 - dochody z zysków kapitałowych, np. ze zbycia papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych (opodatkowane jednolitą 19% stawką),

5. PIT-40A - dochody z emerytur i rent (opodatkowane według skali podatkowej i rozliczane przez organy rentowe, np. ZUS).

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. 856 mieszkańców Kujaw i Pomorza zapłaci wyższy podatek

A przeciętni obywatele też się dołożą?

W związku z informacją o zasileniu Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych częścią składki na Fundusz Pracy w wysokości 0,15 % podstawy składki na Fundusz Pracy, zapytaliśmy w Ministerstwie Finansów czy na pewno zmiany nie dotkną przeciętnych obywateli.

- Obowiązkowe składki na Fundusz Pracy opłacają pracodawcy i inne jednostki organizacyjne, za osoby i na warunkach określonych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Obowiązek opłacania składek na FP powstaje wtedy, gdy łączna kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek ustalona na zasadach określonych w ustawie o promocji zatrudnienia (…) wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę. Część składki na FP opłacają pracodawcy, a nie pracownik. Proponowane rozwiązanie stanowi inne przekierowanie już wpłacanych środków, a nie nowe obciążenie - odpowiedziało nam MF.

Konstytucja Biznesu podpisana przez prezydenta [opinie kujawsko-pomorskich przedsiębiorców]

M. Morawiecki: Chcemy, żeby grupy najbardziej zamożne wkładały więcej udziału do społeczeństwa (x-news/TVN24):

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
miesz.

i słusznie dla nich to jest pryszcz w stosunku do najniższej krajowej ,do dziś płacą niemcy solidarnościowy podatek  na dawne DDR-y

Dodaj ogłoszenie