Konstytucja Biznesu, czyli zmiany obejmujące prawie 200 aktów prawnych wejdą w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Konstytucja biznesu. Impuls dla administracji, ale nie rozwiąże problemów
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, działalność nierejestrowa dla drobnej aktywności, sześć miesięcy bez składek na ubezpieczenia społeczne dla startujących z biznesem, zasada „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”, domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, klauzula pewności prawa, Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy - te i inne rozwiązania proponuje Konstytucja Biznesu.
Co myślą o niej kujawsko-pomorscy przedsiębiorcy?
- Jak walczyliśmy za poprzednich rządów, tak i teraz walczymy - komentuje Jerzy Ordak, prezes Wytwórni Octu i Majonezu Ocetix w Grudziądzu. - Od ponad 25 lat trwa w Polsce walka o swobodę działalności gospodarczej, której jak nie było, tak nie ma. Wiele już przeszedłem i nie wierzę, że Konstytucja Biznesu coś zmieni.
Konstytucja Biznesu. Co przyniesie nowego dla przedsiębiorców?
- 25 lat więzienia za wyłudzenia VAT to duża przesada - uważa Wacław Górny, prezes firmy Inter-Vax w Żninie (sprzedaż maszyn rolniczych). - Oczywiście, należy karać za oszustwa. Jednak tak, żeby przypadkiem nie oberwali uczciwi przedsiębiorcy, a w tym przypadku takiej pewności nie ma. Trudno prowadzić biznes, a w ostatnich dwóch latach wcale się nie polepszyło.
- Najważniejszym, skutkiem wprowadzenia pakietu powinna być zmiana dotychczasowego stosunku wszystkich agend rządowych i samorządowych do przedsiębiorców - uważa Roman Rogalski, prezes Nadwiślańskiego Związku Pracodawców Lewiatan. - Oni tworzą PKB oraz miejsca pracy i nie powinni być ciągle postrzegani pejoratywnie, jak to cały czas ma miejsce w ostatnich 25 lat przemian. W krajach o ugruntowanej demokracji, jak m.in. Wielka Brytania, grupa społeczna przedsiębiorców jest najbardziej szanowaną przez angielskie społeczeństwo. Mamy nadzieję, że krokiem w dobrą stronę okaże się wprowadzenie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Ta grupa jest w naszym kraju najliczniejsza, tworzy największy wolumen PKB, a jednocześnie wciąż rzadko, również z powodów finansowych, korzysta z porad prawników. Staje się przez to bezradna w obliczu olbrzymiej liczby ustaw okołogospodarczych, nadmiernie regulujących działalność produkcyjną i usługową.
26 stycznia Sejm uchwalił Prawo przedsiębiorców, najważniejszą ustawę Konstytucji Biznesu
Konstytucja Biznesu. Największa reforma prawa gospodarczego od 30 lat? (x-news/Agencja Informacyjna Polska Press):
