Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konstytucja Biznesu podpisana przez prezydenta [opinie kujawsko-pomorskich przedsiębiorców]

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Pixabay.com
Prezydent podpisał tę - jak twierdzi Mateusz Morawiecki - najbardziej kompleksową ustawę reformującą prawo gospodarcze od prawie 30 lat. Różne rządy dużo obiecywały firmom, więc trudno się dziwić, że dziś wcale nie tryskają optymizmem.

Konstytucja Biznesu, czyli zmiany obejmujące prawie 200 aktów prawnych wejdą w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Konstytucja biznesu. Impuls dla administracji, ale nie rozwiąże problemów

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, działalność nierejestrowa dla drobnej aktywności, sześć miesięcy bez składek na ubezpieczenia społeczne dla startujących z biznesem, zasada „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”, domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, klauzula pewności prawa, Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy - te i inne rozwiązania proponuje Konstytucja Biznesu.

Co myślą o niej kujawsko-pomorscy przedsiębiorcy?

- Jak walczyliśmy za poprzednich rządów, tak i teraz walczymy - komentuje Jerzy Ordak, prezes Wytwórni Octu i Majonezu Ocetix w Grudziądzu. - Od ponad 25 lat trwa w Polsce walka o swobodę działalności gospodarczej, której jak nie było, tak nie ma. Wiele już przeszedłem i nie wierzę, że Konstytucja Biznesu coś zmieni.

Konstytucja Biznesu. Co przyniesie nowego dla przedsiębiorców?

- 25 lat więzienia za wyłudzenia VAT to duża przesada - uważa Wacław Górny, prezes firmy Inter-Vax w Żninie (sprzedaż maszyn rolniczych). - Oczywiście, należy karać za oszustwa. Jednak tak, żeby przypadkiem nie oberwali uczciwi przedsiębiorcy, a w tym przypadku takiej pewności nie ma. Trudno prowadzić biznes, a w ostatnich dwóch latach wcale się nie polepszyło.

- Najważniejszym, skutkiem wprowadzenia pakietu powinna być zmiana dotychczasowego stosunku wszystkich agend rządowych i samorządowych do przedsiębiorców - uważa Roman Rogalski, prezes Nadwiślańskiego Związku Pracodawców Lewiatan. - Oni tworzą PKB oraz miejsca pracy i nie powinni być ciągle postrzegani pejoratywnie, jak to cały czas ma miejsce w ostatnich 25 lat przemian. W krajach o ugruntowanej demokracji, jak m.in. Wielka Brytania, grupa społeczna przedsiębiorców jest najbardziej szanowaną przez angielskie społeczeństwo. Mamy nadzieję, że krokiem w dobrą stronę okaże się wprowadzenie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Ta grupa jest w naszym kraju najliczniejsza, tworzy największy wolumen PKB, a jednocześnie wciąż rzadko, również z powodów finansowych, korzysta z porad prawników. Staje się przez to bezradna w obliczu olbrzymiej liczby ustaw okołogospodarczych, nadmiernie regulujących działalność produkcyjną i usługową.

26 stycznia Sejm uchwalił Prawo przedsiębiorców, najważniejszą ustawę Konstytucji Biznesu

Konstytucja Biznesu. Największa reforma prawa gospodarczego od 30 lat? (x-news/Agencja Informacyjna Polska Press):

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska