Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sołtysi otrzymają po 300 zł miesięcznie. Sprawdziliśmy warunki przyznania tego świadczenia

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
To już czwarta kadencja Zbigniewa Kiljana na stanowisku sołtysa Wielkich Łunaw. W sołectwie inwestycji nie brakuje. I pomysłów, które zostały (wspólnie z mieszkańcami) zrealizowane.
To już czwarta kadencja Zbigniewa Kiljana na stanowisku sołtysa Wielkich Łunaw. W sołectwie inwestycji nie brakuje. I pomysłów, które zostały (wspólnie z mieszkańcami) zrealizowane. Lucyna Talaśka-Klich
Około 3 tys. osób w Kujawsko-Pomorskiem może otrzymać świadczenie dla sołtysów. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będzie je przyznawała od 1 lipca br.

Spis treści

- Sołtysi sobie na to świadczenie na pewno zasłużyli - mówi Zbigniew Kiljan, który od dawna kieruje sołectwem Wielkie Łunawy gm. Chełmno. To już jego czwarta kadencja. - Sołtysi nie pełnią władzy, ale służbę na rzecz lokalnej społeczności poświęcając wiele prywatnego czasu.

Te osoby mogą złożyć wnioski

Kamil Szulc, dyrektor bydgoskiego Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 lipca 2023 r. KRUS będzie przyznawała świadczenia pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa (dla wszystkich osób pełniących tę funkcję, nawet w przypadku pobierania świadczenia emerytalno-rentowego z ZUS lub innego organu rentowego): - Przewidujemy, że w województwie kujawsko-pomorskim świadczenie to może otrzymać 3000 osób.

Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa uzyskają osoby, które:

  1. pełniły funkcji sołtysa na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym przez okres co najmniej dwóch kadencji, lecz nie mniej niż 8 lat,
  2. uzyskały odpowiedni wiek: w przypadku kobiet 60 lat, zaś w przypadku mężczyzn 65 lat,
  3. nie były skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa.

Wszystkie te warunki spełnia sołtys Wielkich Łunaw, więc złoży wniosek w KRUS.

Świadczenie będzie wypłacane na wniosek

KRUS wyjaśnia, że będzie ono wypłacane na wniosek osoby uprawnionej, którego wzór zostanie określony w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw rozwoju wsi wydane w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw administracji publicznej.

- Wniosek o przyznanie świadczenia będzie można złożyć w oddziale regionalnym albo placówce terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego właściwych ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy od 1 lipca 2023 r. - dodaje dyr. Szulc. - Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie wydane przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego dla sołectwa, w którym wnioskodawca pełnił funkcję sołtysa, potwierdzające okres pełnienia tej funkcji oraz oświadczenie wnioskodawcy o niekaralności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa.

KRUS wyjaśnia, że jeżeli wójt (burmistrz, prezydent miasta) nie dysponuje danymi potwierdzającymi okres pełnienia przez wnioskodawcę funkcji sołtysa, wydaje postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia ze względu na brak danych potwierdzających okres pełnienia funkcji. - Postanowienie to należy dołączyć do wniosku o przyznanie świadczenia - informuje dyr. bydgoskiego oddziału KRUS. - W przypadku braku dokumentów potwierdzających spełnienie wymogu pełnienia funkcji sołtysa przez co najmniej dwie kadencje (nie mniej niż 8 lat) zaświadczenie będzie mogło być zastąpione pisemnym oświadczeniem złożonym przez wnioskodawcę o spełnieniu tego wymogu, potwierdzonym pisemnymi oświadczeniami złożonymi przez co najmniej 5 osób zamieszkujących w sołectwie w czasie, w którym wnioskodawca pełnił w nim funkcję sołtysa.

Sołtys nie musiał być sołtysem nieprzerwanie

Decyzja w sprawie przyznania świadczenia będzie wydawana w ciągu 60 dni od dnia złożenia wniosku.
Przy ustalaniu okresu pełnienia funkcji sołtysa nie jest wymagane zachowanie ciągłości pełnienia tej funkcji.

- Świadczenie przysługuje od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek o jego przyznanie, w kwocie 300 złotych miesięcznie, wypłacanej do 15. dnia każdego miesiąca - dodaje dyr. Szulc. - Kwota ta będzie podlegała corocznej waloryzacji (od 1 marca danego roku) o wskaźnik waloryzacji ustalony zgodnie z przepisami ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

To też może Cię zainteresować

Jak wynika z danych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy w województwie kujawsko-pomorskim w 2022 roku było 2294 sołtysów, jednak częściej tę funkcję pełnili mężczyźni - 1270 osób, niż kobiety - 1024.

Najwięcej sołtysów było w minionym roku w gminach: Żnin (40 sołtysów - 19 kobiet, 21 mężczyzn), Szubin (38- 16 kobiet, 22 mężczyzn) i Skępe (36 sołtysów - 10 kobiet, 26 mężczyzn).

Więcej informacji o świadczeniach dla sołtysów na stronie: www.krus.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska