Okazją do wręczenia wyróżnień była odbywająca się w starostwie powiatowym konferencja poświęcona sytuacji wsi w 2025 roku, a także przypadający na 11 marca Dzień Sołtysa. Upominki oprócz Adama Frankiewicza, trafiły do:
Krzysztofa Marciniaka, 15 lat sołtys Nowego Błonowa w gminie Łasin
Marzeny Dembek, 26 lat sołtys Zarośla w gminie Rogóźno
Eugeniusza Rabanowskiego, 51 lat sołtys Starego Folwarku w gminie Grudziądz
Mariana Dymurskiego, 17 lat sołtys Gołębiewka w gminie Gruta
Zenona Klonowskiego, 26 sołtys Lisnówka (wcześniej Lisnówka - Widlice), w gminie Świecie nad Osą
"Nie jestem komputerowcem. Komunikuję się za pomocą kurendy. Za to szanują mnie mieszkańcy"
- Zanim zostałem sołtysem, byłem w radzie sołeckiej a także działałem w OSP w Rywałdzie, gdzie byłem naczelnikiem - wspomina Adam Frankiewicz, sołtys Starej Rudy w gm. Radzyń Chełmiński. - Sołectwo jest najmniejszym w gminie. Liczy 240 hektarów, a obejmuje 24 gospodarstwa z czego 9 to rolnicy. Wszyscy doskonale się znamy, dzięki czemu problemy udaje się rozwiązywać w miarę możliwości dość skutecznie.
Jak z dumą podkreśla pan Adam, jest jedynym w całej gminie Radzyń Chełmińskim sołtysem, który komunikuje się z mieszkańcami w tradycyjny sposób: kurendy (rodzaj urzędowego pisma obiegowego, które wysyłane jest do wszystkich zainteresowanych stron.). - I za to mnie szanują mieszkańcy. Z innych wsi mówią, że u nas najszybciej dochodzi informacja. Nie jestem "komputerowcem".
"Wieś nie jest stagnacyjna. Zmienia się, bo zmieniają się mieszkańcy i czasy"
Jedyną panią sołtys w gronie wyróżnionych została Marzena Dembek z Zarośla w gminie Rogóźno. - Najważniejsza jest komunikacja, pozytywne nastawienie do życia - uważa wyróżniona Marzena Dembek, która funkcję sołtysa sprawuje od 26 lat. - Mierzymy się z przeróżnymi problemami od drogi do braku zaspokojenia potrzeb życiowych. Nie zawsze jesteśmy w stanie pomóc, ale możemy wskazać ścieżkę, pokierować.
Sołectwo Zarośle, jest także niewielkim bo liczy 260 mieszkańców. - Problemy zmieniają się wraz z czasem. Zmienia się też wieś, bo i ludzie się zmieniają. Przybywa nowych mieszkańców z miasta - zauważa Marzena Dembek.
Największą satysfakcją dla pani sołtys Zarośla, jest to że mieszkańcy wybierają ją na kolejne kadencje i prawie jednogłośnie.
Wicewojewoda: - To armia ludzi, która wykonuje swoją pracę z pasją
- W Polsce mamy około 40 tysięcy sołtysów. To armia ludzi, która wykonuje swoją pracę z pasją. To funkcja, która wiąże się z pewną odpowiedzialnością za grupy społeczne. Życzę aby pasja, która spowodowała, że zdecydowaliście się być sołtysami nigdy się nie skończyła. Jestem pełen podziwu i uznania - podkreślał Piotr Hemmerling, wicewojewoda Kujawsko - Pomorski.
Z kolei senator Ryszard Bober zauważał, że coraz więcej pań pełni funkcję sołtysa. - Bycie kiedyś, a bycie teraz sołtysem to zupełnie inne zobowiązania, standardy - dodawał senator Bober.
- Czego życzy się sołtysom? - pytam jednego z wyróżnionych. - Wytrwałości - odpowiada Adam Frankiewicz, sołtys Starej Rudy w gm. Radzyń Chełmiński. Zatem wspomnianej wytrwałości życzy wszystkim sołtysom redakcja Gazety Pomorskiej.
Podczas konferencji w starostwie powiatowym poświęconej sytuacji wsi w 2025 roku, rozmawiano m.in. o:
priorytetach polskiej prezydencji w ramach wspólnej polityki rolnej po 2027 roku
funduszu sołeckim
o kryzysowej sytuacji w rolnictwie jeśli chodzi o choroby zwierząt,
strategii rozwoju powiatu grudziądzkiego na lata 2025 - 2035 i modernizacji infrastruktury drogowej
Warto to wiedzieć:
