https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sonda kosmiczna NASA po raz pierwszy "dotyka" Słońca i zanurza się jego atmosferze

Kazimierz Sikorski
pixabay
Fascynujące, niesłychane - tak świat mówi o amerykańskiej sondzie kosmicznej, która wleciała w koronę słoneczną, czyli górną atmosferę naszej gwiazdy.

Historia dzieje się na naszych oczach. Sonda "dotknęła" Słońca. Mowa o należącej do amerykańskiej agencji kosmicznej NASA sondzie Parker Solar Probe, która wleciała w koronę słoneczną (górną atmosferę naszej gwiazdy.) Stało się to 28 kwietnia tego roku, ale potwierdzenie tej informacji wymagało kilku miesięcy.

Do badań korony słonecznej Sonda Parker Solar Probe wystartowała w 2018 r. Kwietniowe zbliżenie było ósmym w kolejności, ale pierwszym, kiedy orbita sondy przecięła koronę słoneczną.

- To monumentalny moment dla nauki o Słońcu i niezwykły wyczyn – cieszył się Thomas Zurbuchen, astrofizyk NASA.
Fascynująco ekscytujące — dodał Nour Raouafi z Johns Hopkins University.

Sonda znajdowała się 13 milionów kilometrów od centrum Słońca, kiedy po raz pierwszy przekroczył poszarpaną, nierówną granicę między atmosferą słoneczną a wychodzącym wiatrem słonecznym. Sonda zanurzała się i wynurzała z korony co najmniej trzy razy.

Według Raouafiego korona słoneczna wydawała się bardziej zakurzona niż oczekiwano. Powiedział, że przyszłe wyprawy pomogą lepiej zrozumieć pochodzenie wiatru słonecznego oraz sposób, w jaki jest on ogrzewany. Sonda będzie coraz bardziej zbliżała się do Słońca i zagłębiała w jego koronę, by w roku 2025 zakończyć misję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kaj Kaj
Jak doleci do środka to słońce toto wypluje ?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska