Miło było wysłuchać tylu ciepłych słów pod swoim adresem. Na dowód, że są ekogminą przywieźli statuetkę i certyfikat.
Gmina Sośno to typowo rolnicza gmina, ale jej dbałości o ochronę środowiska mógłby pozazdrościć niejeden miejski samorząd.
Podczas jubileuszowej edycji konkursu "Przyjaźni środowisku", nad którym patronat zawsze sprawuje prezydent RP, gminie Sośno przyznano najwyższy laur - tytuł Mecenasa Polskiej Ekologii. - Po raz piąty uczestniczyliśmy w tym konkursie i zdobyliśmy już wszystkie możliwe wyróżnienia i nagrody - mówi wójt Leszek Stroiński.
Co wyróżnia Sośno na tle innych gmin w Polsce? Jak na tak rozległą, niezbyt zamożną wiejską gminą jest w 56 proc. skanalizowana.
W całej gminie od 1998 r. prowadzi się segregację śmieci. W każdym z 20 sołectw są pojemniki na szkło i plastik. Dobrze zorganizowany jest też wywóz nieczystości stałych.
O wodociągach nawet nie warto byłoby wspominać, bo gmina jest całkowicie zwodociągowana. Zostały przysiółki i modernizacje. W ub. r. za 800 tys. zł zmodernizowano hydrofornię w Sitnie i spięto wodociąg w Sitnie z siecią w Skoraczewie.
- Cieszymy się z tytułu Mecenasa Polskiej Ekologii, bo to potwierdza słuszność tego, co zaczął wójt Mieczysław Droboszewski, a ja staram się kontynuować - dodaje Stroiński.